Home
Class 11
PHYSICS
An object of mass 1 kg is falling from t...

An object of mass 1 kg is falling from the height h = 10 m. Calculate
Potential energy of the object when it is at h = 4 m
(Assume g = 10 `ms^(-2)`)

Text Solution

Verified by Experts

The potential energy of the object at h = 4 m is
`" "U=mgh=1 times 10 times 4 = 40J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT TAMIL|Exercise EXERCISE - MULTIPLE CHOICE QUESTIONS|15 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT TAMIL|Exercise EXERCISE - IV. NUMERICAL PROBLEMS|5 Videos
  • WORK, ENERGY AND POWER

    NCERT TAMIL|Exercise EXERCISES (ADDITIONAL EXERCISES)|7 Videos
  • WAVES

    NCERT TAMIL|Exercise EVALUATION(IV. NUMERICAL PROBLEMS)|7 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

An object of mass 1 kg is falling from the heighth - 10 m. Calculate (a) The total energy of an object at h = 10 (b) Potential energy of the object when it is at h = 4 m (c) Kinetic energy of the object when it is at h = 4 m (d) What will be the speed of the object when it hits the ground? Assume g = 10 ms^(-2))

An object of mass 2 kg is taken to a height 5 m from the ground (g = 10ms^(-2)) . (a) Calculate the potential energy stored in the object (b) Where does this potential energy come from? (c) What external force must act to bring the mass to that height? (d) What is the net force that acts on the object while the object is taken to the height h ?

An object falls from a height h (hltltR) .the speed of the object when it reaches the ground is

A book of mass 1 kg is raised through a height .h.. If the potential energy increased by 49 J, find the height raised.

NCERT TAMIL-WORK, ENERGY AND POWER-EXAMPLE
  1. Let the two springs A and B be such that k(A) gt k(B). On which spring...

    Text Solution

    |

  2. A body of mass m is attached to the spring which is elongated to 25 cm...

    Text Solution

    |

  3. A body of mass m is attached to the spring which is elongated to 25 cm...

    Text Solution

    |

  4. A body of mass m is attached to the spring which is elongated to 25 cm...

    Text Solution

    |

  5. Compute the work done by the gravitational force for the following cas...

    Text Solution

    |

  6. Consider an object of mass 2 kg moved by an external force 20 N in a s...

    Text Solution

    |

  7. An object of mass 1 kg is falling from the height h = 10 m. Calculate ...

    Text Solution

    |

  8. An object of mass 1 kg is falling from the height h = 10 m. Calculate ...

    Text Solution

    |

  9. An object of mass 1 kg is falling from the height h = 10 m. Calculate ...

    Text Solution

    |

  10. An object of mass 1 kg is falling from the height h = 10 m. Calculate ...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass 100 kg is lifted to a height 10 m from the ground in tw...

    Text Solution

    |

  12. An object of mass m is projected from the ground with initial speed v(...

    Text Solution

    |

  13. An object of mass 2 kg attached to a spring is moved to a distance x =...

    Text Solution

    |

  14. An object of mass 2 kg attached to a spring is moved to a distance x =...

    Text Solution

    |

  15. Water in a bucket tied with rope is whirled around in a vertical circl...

    Text Solution

    |

  16. Calculate the energy consumed in electrical units when a 75 W fan is u...

    Text Solution

    |

  17. A vehicle of mass 1250 kg is driven with an acceleration 0.2 ms^(-2) a...

    Text Solution

    |

  18. A lighter particle moving with a speed of 10 m s^(-1) collides with an...

    Text Solution

    |

  19. A bullet of mass 50 g is fired from below into a suspended object of m...

    Text Solution

    |

  20. Show that the ratio of velocities of equal masses in an inelastic coll...

    Text Solution

    |