Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the standard enthalpy of forma...

Calculate the standard enthalpy of formation of `CH_(3)OH(l)` from the following data:
`CH_(3)OH(l)+3/2O_(2)(g) rarr CO_(2)(g)+2H_(2)O(l), …(i), Delta_(r)H_(1)^(Θ)=-726 kJ mol^(-1)`
`C(g)+O_(2)(g) rarr CO_(2)(g), …(ii), Delta_(c )H_(2)^(Θ)=-393 kJ mol^(-1)`
`H_(2)(g)+1/2O_(2)(g) rarr H_(2)O(l), ...(iii), Delta_(f)H_(3)^(Θ)=-286 kJ mol^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

Aim`: C(s) + 2H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) rarr CH_(3)OH(l) , Delta_(r)H^(@) = ?`
Eqn.(ii) `+2 xx` Eqn. (iii) -Eqn. (i)gives the required eqn. with
`DeltaH = -393+2(-286) - ( -726 ) kJmol^(-1)= - 239 kJ mol^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise NCERT SUPPLEMENTARY EXERCISE|6 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise NCERT EXEMPLAR PROBLEMS WITH ANSWERS, HINTS AND SOLUTIONS( MULTIPLE CHOICE QUESTIONS-I)|14 Videos
  • THERMODYNAMICS

    PRADEEP|Exercise CONCEPTUAL QUESTIONS( III.Enthalpy change and its relation with internal energy change)|13 Videos
  • STRUCTURE OF ATOM

    PRADEEP|Exercise Competition Focus (JEE (Main and Advanced)/Medical Entrance (IX. Assertion And Reason Type Questions (Type II))|12 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the enthalpy of formation of ethyl alcohol from the following data : C_(2)H_(5)OH(l) + 3O_(2)(g) to 2CO_(2)(g) + 3H_(2)O(l), Delta_(r)H^(@) = -1368.0 kJ C(s) +O_(2)(g) to CO_(2)(g), Delta_(r)H^(@) = -393.5 kJ H_(2)(g) + 1/2O_(2)(g) to H_(2)O(l), Delta_(r)H^(@) = -286.0 kJ

Compounds with carbon-carbon double bond, such as ethylene, C_(2)H_(4) , add hydrogen in a reaction called hydrogenation. C_(2)H_(4)(g)+H_(2)(g) rarr C_(2)H_(6)(g) Calculate enthalpy change for the reaction, using the following combustion data C_(2)H_(4)(g) + 3O_(2)(g) rarr 2CO_(2)(g) + 2H_(2)O(g) , Delta_("comb")H^(Θ) = -1401 kJ mol^(-1) C_(2)H_(6)(g) + 7//2O_(2)(g)rarr 2CO_(2) (g) + 3H_(2)O(l) , Delta_("comb")H^(Θ) = -1550kJ H_(2)(g) + 1//2O_(2)(g) rarr H_(2)O(l) , Delta_("comb")H^(Θ) = -286.0 kJ mol^(-1)

Calculate the standard enthalpy of formation of acetylene from the following data : C_((g))+O_(2(g))rarr CO_(2(g)),DeltaH^(@)=-393kJ mol^(-1) H_(2(g))+(1)/(2)O_(2(g)) rarr H_(2)O_((l)),DeltaH^(@)=-285.8kJ mol^(-1) 2C_(2)H_(2(g))+5O_(2(g))rarr 4CO_(2(g))+2H_(2)O_((l)),DeltaH^(@)=-2598.8kJ mol^(-1) .

Determine enthalpy of formation for H_(2)O_(2)(l) , using the listed enthalpies of reactions: N_(2)H_(4)(l) + 2H_(2)O_(2)(l) rarr N_(2)(g) + 4H_(2)O(l), Delta_(r)H_(1)^(@) =-818 KJ//"mol" N_(2)H_(4)(l)+O_(2)(g) rarr N_(2)(g) + 2H_(2)O(l), Delta_(r)H_(2)^(@)=-622 KJ//"mol" H_(2)(g)+(1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O(l), Delta_(r)H_(3)^(@)=-285 KJ//"mol"

Calculate enthalpy of formation of methane (CH_4) from the following data : (i) C(s) + O_(2)(g) to CO_(2) (g) , Delta_rH^(@) = -393.5 KJ mol^(-1) (ii) H_2(g) + 1/2 O_(2)(g) to H_(2)O(l) , Deta_r H^(@) = -285.5 kJ mol^(-1) (iii) CH_(4)(g) + 2O_(2)(g) to CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l), Delta_(r)H^(@) = -890.3 kJ mol^(-1) .

Calculate the enthalpy of formation of methane from the following data : C(s) + O_(2)(g) to CO_(2)(g) Delta_(r)H^(@) = -393.5 kJ 2H_(2)(g) + O_(2)(g) to 2H_(2)O(l) Delta_(r)H^(@) = -571.8 kJ CH_(4)(g) + 2O_(2)(g) to CO_(2)(g) + 2H_(2)O(l) Delta_(r)H^(@) = -890.3 kJ

With the help of thermochemical equations given below, determine Delta_(r )H^(Θ) at 298 K for the following reaction: C("graphite")+2H_(2)(g) rarr CH_(4)(g),Delta_(r )H^(Θ) = ? C("graphite")+O_(2)(g) rarr CH_(2)(g), Delta_(r )H^(Θ) = -393.5 kJ mol^(-1) ...(1) H_(2)(g) +1//2O_(2)(g) rarr H_(2)O(l) , Delta_(r )H^(Θ) = -285.8 kJ mol^(-1) ...(2) CO_2(2)(g)+2H_(2)O(l) rarr CH_(4)(g)+2O_(2)(g) , Delta_(r )H^(Θ) = +890.3 kJ mol^(-1) ...(3)

Calculate the enthalpy of formation of Delta_(f)H for C_(2)H_(5)OH from tabulated data and its heat of combustion as represented by the following equaitons: i. H_(2)(g) +(1)/(2)O_(2)(g) rarr H_(2)O(g), DeltaH^(Theta) =- 241.8 kJ mol^(-1) ii. C(s) +O_(2)(g) rarr CO_(2)(g),DeltaH^(Theta) =- 393.5kJ mol^(-1) iii. C_(2)H_(5)OH (l) +3O_(2)(g) rarr 3H_(2)O(g) + 2CO_(2)(g), DeltaH^(Theta) =- 1234.7kJ mol^(-1) a. -2747.1 kJ mol^(-1) b. -277.7 kJ mol^(-1) c. 277.7 kJ mol^(-1) d. 2747.1 kJ mol^(-1)

PRADEEP-THERMODYNAMICS-NCERT QUESTIONS AND EXERCISES WITH ANSWERS
  1. The enthalpies of all elements in their standard states are :

    Text Solution

    |

  2. DeltaU^(@) of combustion of methane is -X kJmol^(-1). The value of Del...

    Text Solution

    |

  3. The enthalpy of combustion of methane, graphite and dihydrogen at 298 ...

    Text Solution

    |

  4. A reaction, A+B rarrC + D+ q is found to havea positive entropy change...

    Text Solution

    |

  5. In a process, 701 J of heat is absorbed by a system and 394 J of work ...

    Text Solution

    |

  6. The reaction of cyanamide, NH(2)CN(s), with dioxygen was carried out i...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the number of KJ necessary to raise the temperature of 60.0 ...

    Text Solution

    |

  8. Calcualte the enthalpy change on freezing of 1.0 mole of water at 10.0...

    Text Solution

    |

  9. Enthalpy of combustion of carbon to CO(2) is -393.5 kJ mol^(-1). Calcu...

    Text Solution

    |

  10. Enthalpies of formation of CO(g), CO(2)(g),N(2)O(g) and N(2)O(4)(g) ar...

    Text Solution

    |

  11. Given N(2)(g)+3H(2)(g)rarr2NH(3)(g),Delta(r)H^(Ө)= -92.4 kJ mol^(-1...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the standard enthalpy of formation of CH(3)OH(l) from the fo...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the enthalpy change for the process C Cl(4)(g) rarr C(g)+4...

    Text Solution

    |

  14. For an isolated system, DeltaU = 0 , what will be DeltaS?

    Text Solution

    |

  15. For the reaction at 298 K 2A+B rarr C DeltaH=400 kJ mol^(-1) and D...

    Text Solution

    |

  16. For the reaction 2Cl(g) rarr Cl(2)(g), what are the signs of DeltaH ...

    Text Solution

    |

  17. For the reaction, 2A(g)+B(g) rarr 2D(g) DeltaU^(Θ)=-10.5 kJ and De...

    Text Solution

    |

  18. The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value ...

    Text Solution

    |

  19. Comment on the thermodynamic stability of NO(g), given 1/2N(2)(g)+1/...

    Text Solution

    |

  20. Calculate the entropy change in surroundings when 1.00 mol of H(2)O(l)...

    Text Solution

    |