Home
Class 12
PHYSICS
A small block of mass 2 kg is placed on ...

A small block of mass 2 kg is placed on a bigger block of mass 4 kg which is attached to horizontal spring of spring constant `K = 500 N //m` as shown in figure, coefficient of friction between block is 0.2 .Maximum amplitude of system so that there is no relative slipping between blocks.

A

4.8 cm

B

9.6 cm

C

2.4 cm

D

1.2 cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OSCILLATIONS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION-C )|11 Videos
  • OSCILLATIONS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION -D( Comprehension) )|1 Videos
  • OSCILLATIONS

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT ( SECTION -A)|58 Videos
  • NUCLEI

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (SECTION-D)|10 Videos
  • PHYSICAL WORLD

    AAKASH INSTITUTE|Exercise ASSIGNMENT (Section-B)|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass m =1 kg placed on top of another block of mass M = 5 kg is attached to a horizontal spring of force constant K = 20 N/m as shown in figure. The coefficient of friction between the blocks is µ where as the lower block slides on a frictionless surface. The amplitude of oscillation is 0.4 m. What is the minimum value of µ such that the upper block does not slip over the lower block ?

A block of mass m is connected to another .block of mass M by a massless spring of spring constant k. A constant force f starts action as shown in figure, then:

A block of mass m is moving with a speed v on a horizontal rought surface and collides with a horizontal monted spring of spring constant k as shown in the figure .The coefficient of friction between the block and the floor is mu The maximum cobnpression of the spring is

A block of mass 0.2 kg is attached to a mass less spring of force constant 80 N/m as shown in figure. Find the period of oscillation. Take g=10 m//s^(2) . Neglect friction

A block of mass m=4kg is placed oner a rough inclined plane as shown in figure. The coefficient of friction between the block and the plane is mu=0.5 . A force F=10N is applied on the block at an angle of 30^(@) .

consider the situation shown in figure in which a block 'A' of mass 2 kg is placed over a biock.'B' of mass 4 kg. The combination of the blocks are placed on a inclined plane of inclination 37^(@) with horizontal. The coefficient of friction between block B and inclined plane is mu_(2) and in between the two, blocks is mu_(1) . The system is released from rest. ("Take "g=10m//sec^(2)) The frictional force acting between the blocks in the previous case :

consider the situation shown in figure in which a block 'A' of mass 2 kg is placed over a biock.'B' of mass 4 kg. The combination of the blocks are placed on a inclined plane of inclination 37^(@) with horizontal. The coefficient of friction between block B and inclined plane is mu_(2) and in between the two, blocks is mu_(1) . The system is released from rest. ("Take "g=10m//sec^(2)) The frictional force acting between the blocks in the previous case will be:

consider the situation shown in figure in which a block 'A' of mass 2 kg is placed over a biock.'B' of mass 4 kg. The combination of the blocks are placed on a inclined plane of inclination 37^(@) with horizontal. The coefficient of friction between block B and inclined plane is mu_(2) and in between the two, blocks is mu_(1) . The system is released from rest. ("Take "g=10m//sec^(2)) The frictional force acting between the two blocks in the previous question is :

consider the situation shown in figure in which a block 'A' of mass 2 kg is placed over a biock.'B' of mass 4 kg. The combination of the blocks are placed on a inclined plane of inclination 37^(@) with horizontal. The coefficient of friction between block B and inclined plane is mu_(2) and in between the two, blocks is mu_(1) . The system is released from rest. ("Take "g=10m//sec^(2)) In the previous question the frictional force between block B and plane is :

AAKASH INSTITUTE-OSCILLATIONS-ASSIGNMENT (SECTION-B )
  1. If a bob of mass 'm' is attached as shown in figure. When displaced , ...

    Text Solution

    |

  2. A particle of mass 4 kg moves along x axis, potential energy ( U ) va...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass m kg hanging from a verticla spring executes simple ha...

    Text Solution

    |

  4. A small block of mass 2 kg is placed on a bigger block of mass 4 kg wh...

    Text Solution

    |

  5. A simple harmonic motino has amplitude A and time period T. The maxm...

    Text Solution

    |

  6. If a ball is dropped from height 2 metre on a smooth eleastic floor, ...

    Text Solution

    |

  7. A particle moves in a circular path with constant speed . Its motion i...

    Text Solution

    |

  8. The average acceleration over on period of oscialltion for a simple ha...

    Text Solution

    |

  9. A block of mass 1 kg is placed inside a car of mass 5 kg , as shown . ...

    Text Solution

    |

  10. A car is moving on a horizontal road with constant acceleration 'a' . ...

    Text Solution

    |

  11. If a particle is executing S.H.M. then the graph between its accelera...

    Text Solution

    |

  12. A particle moves along x-axis according to relation x= 1+2 sin omegat....

    Text Solution

    |

  13. In a S.H.M. with amplitude 'A', what is the ratio of K.E. and P.E. at ...

    Text Solution

    |

  14. Whatis the displacement equation of S.H.M. with an amplitude 2m , if 1...

    Text Solution

    |

  15. A simple pendulum of mass 'm' , swings with maximum angular displaceme...

    Text Solution

    |

  16. If P.E. of a system is given by relation U= (A)/(x^(2))-(B)/(x), wher...

    Text Solution

    |

  17. If displacement time equation of an S.H.M. isx= sin . (pit)/(6) , then...

    Text Solution

    |

  18. If a particle executres S.H.M. with time period 4 s when magnitude of ...

    Text Solution

    |

  19. A pendulum has a period T for small osillations. An obstacle is placed...

    Text Solution

    |

  20. One end of a long metallic wire of length (L) is tied to the ceiling. ...

    Text Solution

    |