Home
Class 11
PHYSICS
A ball is dropped from a height of 5 m o...

A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrates the sand up to 10 cm before coming to rest. Find the retardation of the ball in and assuming it to be uniform.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

consider the motion of ball from A to B.`Brarr ` just above the sand (just to penetrate) `u=0, a=9.8 m/s^2
S=5m`
From `S= ut+1/2at^2
rarr 5=0+1/2(9.8)t^2
rarr t^2=5/4.9= 1.02
rarr t= 1.01
:. Velocity at B
v'= u+at
= 9.8xx1.01=9.89m/s`
……..[Since u=0], Form motion of ball in sand
`u_1 = 9.89 m/s
v_1 =0
S=10 cm = 0.1 m.
S_2 =(v_1^2-u_1^2)/(2a)
S_2 =(v_1^2-u_1^2)/(2a)
=(0-(9.89)^2)/(2xx0.1)=-490m/s^2`
Hence retardation is sand is 490 m/s^2.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • REST AND MOTION : KINEMATICS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|10 Videos
  • PHYSICS AND MATHEMATICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|34 Videos
  • ROTATIONAL MECHANICS

    HC VERMA|Exercise Exercises|86 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrates the sand up to 1 m before coming to rest. The retardation of the ball in sand (assuming it to be uniform) will be

A ball is dropped from height 10 m . Ball is embedded in sand 1 m and stops, then

A bullet going with speed 350 m/s enters concrete wall and penetrates a distance of 5.0 cm before coming to rest. Find the deceleration.

An iron nail is dropped from a height h on the level of a sand bed. If it penetrates through a distance x in the sand before coming to rest, the average force exerted by the sand on the nail is

A ball is dropped from a height h onto a floor and rebounds to a height h//6 . The coefficient of restitution between the ball and the floor is

A body of mass 0.02 kg falls from a height of 5 metre into a pile of sand. The body penetrates the sand a distance of 5 cm before stoping. What force has the sand exerted on the body ?

A ball is dropped from a height. If it takes 1 s to cross the last 55 m before hitting the ground, find the height from which it was dropped.

A ball is dropped form a height of 20 cm . Ball rebounds to a height of 10 cm . What is the loss of energy ?

HC VERMA-REST AND MOTION : KINEMATICS-Exercises
  1. An NCC parade is going at a uniform speed of 6 km/h thorugh a place un...

    Text Solution

    |

  2. A ball is dropped from a height. If it takes 0.200 s to cross thelast ...

    Text Solution

    |

  3. A ball is dropped from a height of 5 m onto a sandy floor and penetrat...

    Text Solution

    |

  4. An elevator is descending with uniform acceleration.To measure the acc...

    Text Solution

    |

  5. A ball is thrown horizontally from a point 100 m above the ground with...

    Text Solution

    |

  6. A ball is thrown at a speed of 40 m/s at an angle of 60^0 with the hor...

    Text Solution

    |

  7. In a soccer practice sesson of the football is kept at the centre of t...

    Text Solution

    |

  8. A popular game in Indian villages is goli which is played with small g...

    Text Solution

    |

  9. Figure shows a 11.7 ft wide ditch with the approach roads at and angle...

    Text Solution

    |

  10. A person standin on the top of a cliff 171 ft high has to throuw a pac...

    Text Solution

    |

  11. A ball is projected from a point on the floor wilth a speed of 15 m/s ...

    Text Solution

    |

  12. Find the average velocilty of a projectile between the instants it cro...

    Text Solution

    |

  13. A bomb is dropped dfrom a plane flying horizontally with uniform speed...

    Text Solution

    |

  14. A boy standing on a long railroad car throuws a ball straight upwards....

    Text Solution

    |

  15. A staircase contains three steps each 10 cm high and 20 cm wide figure...

    Text Solution

    |

  16. A person is standing on a truck moving with a constant velocity of 14....

    Text Solution

    |

  17. The benches of a gallery in a cricket stadium are 1 m wide and 1 m hig...

    Text Solution

    |

  18. A man is sitting on the shore of a river. He is in the line of a 1.0 m...

    Text Solution

    |

  19. A 400 m wide river is flowing at a rate of 2.0 m s^-1. A boat is saili...

    Text Solution

    |

  20. A swimmer wishes to cross a 500 m river flowing at 5 km h^-1. His spe...

    Text Solution

    |