Home
Class 11
PHYSICS
A small block of mass 100 g is pressed a...

A small block of mass 100 g is pressed again a horizontal spring fixed at one end to compress the sprign through 5.0 cm. The spring constant is 100 N/m. When released, the block moves hroizontally till it leaves the spring. Where will it hit the ground 2 m below the spring?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, C, D

`m=100 g=0.1 kg`
`=5cm=0.05m`
`k=100N/m`
When the body leaves the spring let the velocity be v.
`1/2mv^2=1/2kx^2`
`rarr v=xsqrt(k/m)`
`=(0.05)xxsqrt((100)/(0.1))`
` =1.58 m/sec for the projectile moton
`theta=0^0,y=-2`
Now, `y=(u.sintheta)t-1/2gt^2`
`-2=(-1/2)xx(9.8)xxt^2`
`rarr t=0.63 sec`
`So, x=(ucostheta)t` ltbr. `=(1.58)xx(0.63)=1m`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WORK AND ENERGY

    HC VERMA|Exercise Objective -2|2 Videos
  • WAVE MOTION AND WAVES ON A STRING

    HC VERMA|Exercise Exercises|57 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A small block of mass 500 gm is pressed against a horizontal spring fixed at one end to a distance of 10 cm. when released, the block moves horizontally till it leaves the spring. Where it will hit the ground 5 m below the spring. (Take k = 100 N/m of spring)

A block of mass m is pressed against a horizontal spring fixed at one end to compress the spring through (L_0)//(2) . The natural length of the spring is L_0 and spring constant k=(mg)//(L_0) . When released, the block moves horizontally on smooth surface till it leaves the spring. At what horizontal distance from O it strikes the ground.

A block of 200 g mass is dropped from a height of 2 m on to a spring and compress the spring to a distance of 50 cm. The force constant of the spring is

A block with mass 0.50 kg is forced against a horizontal spring of negligible mass , compressing the spring a distance of 0.20 m (figure). When released, the block moves on a horizontal table top for 1.00N//m . What is the coefficient of kinetic friction mu _(k) , between the block and the block and the table?

A block of mass 200 g is given velocity 2(m)//(s) on a horizontal surface as shown in the figure. Find the maximum compression of spring of spring constant k=100(N)//(m)

In a spring gun having spring constant 100 N/m a small ball 'B' of mass 100 g is put in its barrel (as shown in figure) by compressing the spring through 0.05 m. There should be a box placed at a distance 'd' on the ground so that the ball falls in it. If the ball leaves the gun horizontally at a height of 2 m above the ground. The value of d is ____ m. (g = 10" m/s"^(2))

Figure shows a smooth track, a part of which is a circle of radius r . A block of mass m is pushed against a spring of spring constant k fixed at the left end and is then released. Find the initial compression of the spring so that the block presses the track with a force mg when it reaches the point P, where the radius of the track is horizontal.

Figure shows a smooth track, a part of which is a circle of radus R. As block of mass m is pushed against a sprng of spring constant k fixed at the left end and is then released. Find the initial compression of the spring so that the block presses the track with a force mg when it reaches the point P, where the radus of the track is horizontal.

A block of mass m moving at a speed v compresses as spring thrugh a distance x before its speed is halved. Find the spring constant of the spring.

A block of mass m moving at a speed v compresses a spring throgh a distance x before its speed is halved. Find the spring constant of the spring.

HC VERMA-WORK AND ENERGY-Exercises
  1. Consider the situation shown in figure. Initially the spring is unstre...

    Text Solution

    |

  2. A block of mass m is attached to two unstretched springs of spring con...

    Text Solution

    |

  3. A block of mass m sliding n a smooth horizontal surface with velocity...

    Text Solution

    |

  4. A small block of mass 100 g is pressed again a horizontal spring fixed...

    Text Solution

    |

  5. A small hevy block is attached to the lower4 end of a light rod of len...

    Text Solution

    |

  6. Figure shows tow blocks A and B, each having a mass of 320 g connected...

    Text Solution

    |

  7. one end of a spring of naturla length ha and spring constant k is fixe...

    Text Solution

    |

  8. Figure shows a light rod of length l rigidly atached to a small heavy ...

    Text Solution

    |

  9. The bob of a pendulum at rest is given a sharp hit to impat a horizont...

    Text Solution

    |

  10. AS simple pendulum consists of a 50 cm long string connected to a 100 ...

    Text Solution

    |

  11. Figure shows a smooth track, a part of which is a circle of radus R. A...

    Text Solution

    |

  12. The bob of a stationary pendulum is given a sharp hit to impart it a h...

    Text Solution

    |

  13. A heavy particle is usspended by a 1.5 m long string . It is given a h...

    Text Solution

    |

  14. A simple pendulum of length L having a bob of mass m is deflected from...

    Text Solution

    |

  15. A particle slides on the surface of a fixed smooth sphere starting fro...

    Text Solution

    |

  16. A particle of mass m is kept on a fixed , smooth sphere of radius R at...

    Text Solution

    |

  17. A particle of mass m is kept on the top of a smooth sphere of radius L...

    Text Solution

    |

  18. Figure shows a smooth track which consists of a straight inclined part...

    Text Solution

    |

  19. AS chain of length l and mass m lies o the surface of a smooth sphere ...

    Text Solution

    |

  20. A smooth spehre of radius R is made to translate oin a straight line w...

    Text Solution

    |