Home
Class 11
PHYSICS
A particle is fired vertically upward fo...

A particle is fired vertically upward fom earth's surface and it goes up to a maximum height of 6400 km. find the initial speed of particle.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

The particle attain maximum height =6400 km
On earth's surface its P.E. and K.E.
`E_e=1/2MV^2+((-gmM)/r)`…….. 1
In space its P.E. and K.E.
`E_3=((-GMm)/(R+h))+0`
`E_3=((-GMm)/(2R))`……….2 `(:.g=R)`
Equation 1 and 2
`=-(GMm)/R+1/2mv^2=-(GMm)/(2R)`
or `(1/2)mv^2=GMm(-1/(2R)+1/R)`
`v^2=(GM)/R`
`=(6.67xx10^-11xx6xx10^24)/(6400xx10^3)`
`(40.02+10^13)/(6.4xx10^6)`
`=6.2xx10^7=0.62x10^8`
or `v=sqrt(0.62xx10^8)`
`=0.79xx10^4m/s`
`=79km/s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle is throws vertically upwards from the surface of earth and it reaches to a maximum height equal to the radius of earth. The radio of the velocity of projection to the escape velocity on the surface of earth is

A particle is projected vertically upwards in vacuum with a speed u .

A particle is projected vertically upwards and it reaches the maximum height H in time T seconds. The height of the particle at any time t will be-

A particle is projected vertically with speed V from the surface of the earth . Maximum height attained by the particle , in term of the radius of earth R,V and g is ( V lt escape velocity , g is the acceleration due to gravity on the surface of the earth )

A particle is thrown vertically upwards. If its velocity is half of the maximum height is 20 m//s , then maximum height attained by it is

A particle is fired verticaly upwasrd with a speed of 9.8 km s^-1 . Find the maximum heigh tattaine dby the prticle. Radius of earth =6400 k,m and g at the surface =9.8ms^2 . Consider only earth's gravitastion.

A particle is projected from ground with speed u and at an angle theta with horizontal. If at maximum height from ground, the speed of particle is 1//2 times of its initial velocity of projection, then find its maximum height attained.

A particle is parojected vertically upwards from grund with initial velocity u . a. Find the maximum height H the particle will attain and time T that it will attain and time T that it will take to return to the ground . . b. What is the velocity when the particle returns to the ground? c. What is the displacement and distance travelled by the particle during this time of whole motion.

A particle is projected vertically upwards from the surface of the earth (radius R_(e) ) with a speed equal to one fourth of escape velocity. What is the maximum height attained by it from the surface of the earth ?

A projectile is fired vertically from the earth's surface with an initial speed of 10 km//s . Neglecting air drag, how high above the surface of earth will it go?

HC VERMA-GRAVITATION-Exercises
  1. The grvitationa potential in a region is given by 'V=20Nkg^-1(x+y)'. A...

    Text Solution

    |

  2. The gravitational field ina region is given by E=(2veci+vecj)Nkg^-1 sh...

    Text Solution

    |

  3. Find the height over the eart's surface at which the weight of a body ...

    Text Solution

    |

  4. What is the acceleration due to gravity on the top of Mount Everest? M...

    Text Solution

    |

  5. find the acceleration due to gravity in a mine of depth 640 m if the v...

    Text Solution

    |

  6. A body is weighted by a spring balnce to be 1.000 kg at the north pole...

    Text Solution

    |

  7. A body stretches a spring by a particular length at the earth's surfac...

    Text Solution

    |

  8. At what rate should the earth rotaste so that the apparent g at the eq...

    Text Solution

    |

  9. A pendulum having a bob of mas m is hanging in a ship sailing along th...

    Text Solution

    |

  10. The time take Mars to revolve round the sun is 1.88 years.Find the rat...

    Text Solution

    |

  11. The moon takes about 27.3 days to revolve round the earth in a nearly ...

    Text Solution

    |

  12. A mars satellite miving in an orbit of radius 9.4xx10^3 km take 27540 ...

    Text Solution

    |

  13. AS satellite of mass 1000 kg is supposed to orbit the earth at a heigh...

    Text Solution

    |

  14. a.Find the radius of the circular orbit of a satellite moving with ab ...

    Text Solution

    |

  15. What is the true weight of an object in a geostationary satellite that...

    Text Solution

    |

  16. The radius ofa planet is R1 and a satellite revolves round it in a cir...

    Text Solution

    |

  17. find the minimum colatitude which can directly receive a signal from a...

    Text Solution

    |

  18. A particle is fired vertically upward fom earth's surface and it goes ...

    Text Solution

    |

  19. A prtile is fired vertically upwrd with a speed of 15 kms^-1. With wha...

    Text Solution

    |

  20. A mass of 6xx10^24 kg (equal to the mass of the earth) is to be compre...

    Text Solution

    |