Home
Class 12
PHYSICS
Each capacitor shown in figure has a ca...

Each capacitor shown in figure has a capacitance of 5.0n mu F , The emf of the bettery is 50 V , How much charge will flow though AB if the swich S is closed ?

Text Solution

Verified by Experts

Initially when the switch S is not connected
` C_eq = 2C xx C / 3C `
`= (2 / 3) C = 2 / 3 xx 5.0 mu F `
` charge `= C_eq V `
`2 / 3 xx 5.0 mu F xx 50`
`= 500 / 3 mu C`
When the switch S is closed
` C_eq = 2C = 2 xx 5.0 = 10 mu F`
charge `= 10 mu F xx 50 = 500mu C`
Hence the charge flow
` AB = 500 mu C - 500 / 3 mu C`
= 3.3 xx 10^(-4) C`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CAPACITORS

    HC VERMA|Exercise Exercise|2 Videos
  • CAPACITORS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|7 Videos
  • BOHR'S MODEL AND PHYSICS OF THE ATOM

    HC VERMA|Exercise Exercises|46 Videos
  • DISPERSION AND SPECTRA

    HC VERMA|Exercise Exercises|11 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Each capacitor in figure has a capaciance of 10muF . The emf of the bettery is 100V . Find the energy stored in each the four capacitors.

Four capacitors of capacitance 10 mu F and a battery of 2V are arranged as shown. How much mu C charge will flow through AB after the switch S is closed ?

Four capacitors of capacitance 10muF and a battery of 200V are arranged as shown. How much charge will flow through AB after the switch S is closed :

The connections shown in figure are established with the switch S open. How much charge will flow through the switch if it is closed ? .

The connnections shown in figure are established with the swithc S open. How much charge will flow through the switch if it is closed?

In the circuit shown, each capacitor has a capacitance C , The cell voltage is E , Find the amount of charge flowing through the switch when it is closed and also find the heat dissipated in the circuit when the switch is closed.

Each of the uncharged capacitors in Fig 25-34 has a capacitance of 25.0 mu F . A potential difference of V=750 V is established when the switch is closed . How many coulombs of charge then pass through meter A?

Four uncharged capacitors are charged by 24V battery as shown in the figure. How much charge flows through switch S when it is closed?

Two capacitor in Fig 25-37 has a capacitance of 30 mu F and is initially uncharged. The battery provides a potential difference of 120 V. After switch S is closed, how much charge will pass through it?

Six capacitors each of capacitance 'C' is connected as shown in the figure and initially all the capacitors are uncharged . Now a battery of emf = epsilon is connected. How much charge will flow through the battery if the switch is on :

HC VERMA-CAPACITORS-Exercises
  1. A cylindrical capacitor is constructed using two coaxial cylinders of ...

    Text Solution

    |

  2. A100 mu F capacitor is charged o a potential difference of 24 V. It is...

    Text Solution

    |

  3. Each capacitor shown in figure has a capacitance of 5.0n mu F , The e...

    Text Solution

    |

  4. Both the cacpacitors shown in figure are made ofsquare of edge a The ...

    Text Solution

    |

  5. The plate of a capacitor are 2.00cm apert . An electron -prodon pair i...

    Text Solution

    |

  6. Convince yourself that parts (a) ,(b) and (c ) of figure are identica...

    Text Solution

    |

  7. Find the potential difference Va -Vb between the points a and b shown...

    Text Solution

    |

  8. Find the equivalent capacitances of the combinations shown in figure ...

    Text Solution

    |

  9. Find the capacitance of the combination shown in figure between A and...

    Text Solution

    |

  10. Find the equivalent capacitance of the point A and B .

    Text Solution

    |

  11. A finite ladder is constructed by connecting several sections of 2muF...

    Text Solution

    |

  12. A charge of +2.0xx 10 ^-8 C is placed on the positive place and a cha...

    Text Solution

    |

  13. A charge of 20 muC is placed on the positive plante of on isolated p...

    Text Solution

    |

  14. A charge of 1 muC is given to one plate of a parailel - plate capacito...

    Text Solution

    |

  15. Each of the plates shown in figure has surface area (96/epsilon0)xx 10...

    Text Solution

    |

  16. The capacitance between the adjacent plates shown in figure is 50 nF...

    Text Solution

    |

  17. Consider the situation of the previous . If 1.0muC is placed on the ...

    Text Solution

    |

  18. Two capacitors of capacitances 20 .0pF and 50.0pF are connected in se...

    Text Solution

    |

  19. Two capacitor of capacitance 4.0 muF and 6.0muF are connected in serie...

    Text Solution

    |

  20. Each capacitor in figure has a capacitance of 10muF . The emf of the ...

    Text Solution

    |