Home
Class 12
PHYSICS
A current of 1.0 A exists in a copper wo...

A current of 1.0 A exists in a copper wore of cross-section `1.0mm^(2)`.Assuming one free electron per atonm calculate the drift speed of the free electrons in the wire.The density of copper is `9000kgm^(-3)`.

Text Solution

AI Generated Solution

To calculate the drift speed of free electrons in a copper wire, we can follow these steps: ### Step 1: Understand the given data - Current (I) = 1.0 A - Cross-sectional area (A) = 1.0 mm² = \(1.0 \times 10^{-6}\) m² - Density of copper (ρ) = 9000 kg/m³ - Atomic mass of copper (M) = 63.5 g/mol = \(63.5 \times 10^{-3}\) kg/mol - Charge of an electron (e) = \(1.6 \times 10^{-19}\) C ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS

    HC VERMA|Exercise Objective 2|9 Videos
  • DISPERSION AND SPECTRA

    HC VERMA|Exercise Exercises|11 Videos
  • ELECTRIC CURRENT THROUGH GASES

    HC VERMA|Exercise Exercises|23 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A current of 1.34A exists in a copper wire of cross-section 1.0mm^(2) . Assuming eac copper atom contributes one free eectron. Calculate the drift speed of the free electrons in the wire. The density of copper is 8990 kg// m^(3) and atom ic mass=63.50.

An electric current of 16 A exists in a metal wire of cross section 10^(-6) m^(2) and length 1 m. Assuming one free electron per atom. The drift speed of the free electrons in the wire will be (Density of metal = 5 xx 10^(3) kg//m^(3) atomic weight = 60)

An electric current of 16 A exists in a metal wire of cross section 10^(-6)"M"^(2) and length 1m. Assuming one free electron per atom. The drift speed of the free electron in the wire will be (0.00x)m//s. Find value of x. ("Density of metal"= 5xx10^(3)"kg"//"m"^(3), "atomic weight"=60)

A copper wire has a resistance of 10 Omega and an area of cross-section 1 mm^(2) . A potential difference of 10 V exists across the wire .Calculate the drift speed of the electrons if the number of electrons per cubic metre in copper is 8 xx 10^(21) electrons.

A current of 10 A is maintained in a conductor of cross-section 1 cm^(2) . If the free electron density in the conductor is 9 xx 10^(28) m^(-3) , then drift velocity of free electrons is

A current 4.0 A exist in a wire of cross-sectional area 2.0 mm^(2) . If each cubic metre of the wire contains 12.0xx10^(28) free electrons, then the drift spped is

A copper wire has a resistance of 10 Omega and an area of cross-section 1 mm^(2) . A poetential difference of 10 V exists across the wire. Calculate the drift speed of electrons if the number of electrons per cubic metre in copper is 8xx10^(28) electrons.

The current in a metal wire of cross-sectional area 10^(-6)m^(2) is 1.6A .If the free electron density of the metal is 8times 10^(28)m^(-3) then the drift speed of electrons is

A current 0.5 amperes flows in a conductor of cross-sectional area of 10^(-2) m^2 . If the electron density is 0.3 * 10^(28) m^(-3) , then the drift velocity of free electrons is

HC VERMA-ELECTRIC CURRENT IN CONDUCTORS-Exercises
  1. The electric current existing in a discharge tube is 2.0(mu)A.How much...

    Text Solution

    |

  2. The current through a wire depends on time as I = i(0) + alphat, ...

    Text Solution

    |

  3. A current of 1.0 A exists in a copper wore of cross-section 1.0mm^(2)....

    Text Solution

    |

  4. A wire of length 1 m and radius 0.1mm gas a resistance of 100(Omega).F...

    Text Solution

    |

  5. A uniform wire resistance 100(Omega)is melted and recast in a wire of ...

    Text Solution

    |

  6. Consider a wire of length 4m and cross-sectional areal 1 mm^(2) carryi...

    Text Solution

    |

  7. What length of a copper wire of cross-sectional area 0.01 mm^2 will be...

    Text Solution

    |

  8. Shown a conductor of length l having a circular cross section. The rad...

    Text Solution

    |

  9. A copper wire of radius 0.1mm and resistance 1k(Omega)is connected acr...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the electric field in a copper wire of cross-sectional area2...

    Text Solution

    |

  11. A wire has a length of 2.0m and a resistance of 5.0(Omega).Find the el...

    Text Solution

    |

  12. The resistances of an iron wire and a copper wire at 20^(@)Care 3.9(Om...

    Text Solution

    |

  13. The current in a conductor and the potential difference across its end...

    Text Solution

    |

  14. Shown an arrangement to measure the emf (epsilon)and internal resistan...

    Text Solution

    |

  15. The potential dofference between the terminals of a battery of emf6.0V...

    Text Solution

    |

  16. The potential difference between the terminals of a 6.0V battery is 7....

    Text Solution

    |

  17. The internal resistance of an accumulator battery of emf 6V is 10(Omeg...

    Text Solution

    |

  18. Find the value of i(1)//I(2)in figure if (a)R=0.1(Omega) (b)R=1(Omega)...

    Text Solution

    |

  19. Consider N=n(1)n(2)indentical cells, each of emf(epsilon) and internal...

    Text Solution

    |

  20. A battery of emf 100V and a resistor of resistance 10k(Omega)are joind...

    Text Solution

    |