Home
Class 12
PHYSICS
The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenu...

The `K_alpha` and `K_beta` X-rays of molybdenum have wavelengths `0*71 A` and` 0*63 A` respectively. Find the wavelength of `L_alpha` X-ray of molybdenum.

Text Solution

Verified by Experts

Since `K_alpha=E_K-E_L……(1) `
` lambdaK_alpha=0.71Å `
` lambdaK_beta=0.63Å `
` K_beta=E_K-E_M…….(2) `
` L_alpha=E_L-E_M…..(3) `
Subtracting (2) from (1) `K_alpha=K_beta=E_M-E_L=-L_alpha `
` L_alpha=K_beta-K_alpha `
` (3xx10^8)/(0.63xx10^-10)-(3xx10^8)/(0.71xx10^-10) `
` 4.761xx10^18-4.225xx10^18 `
` =0.526xx10^18 Hz `
Again `lambda=(3xx10^8)/(0.526xx10^-18)`
` =5.6xx10^-10=5.6Å`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • X-Rays

    HC VERMA|Exercise Objective 2|8 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The wavelength of K_alpha and L_alpha X-rays of a meterial are 21*3 pm and 141 pm respectively. Find the wavelength of K_beta X-ray of the material.

The K_(alpha)andK_(beta) lines of charateristic X-ray spectrum of molybdenum are 0.76 overset(@)A and 0.64overset(@)A , respectively. The wavelength of L_(alpha) line is

The k_alpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavelengths 887 pm and 146 pm respectively. Use Moseley's law sqrt v = a(Z - b) to find the wavelength of the K_alpha X-ray of iron (Z = 26).

If lambda_(Cu) is the wavelength of K_(alpha) X-ray line of copper (atomic number 29 ) and lambda_(Mo) is the wavelength of the K_(alpha) X-ray line of molybdenum (atomic number 42 ),then the ratio lambda_(Cu)//lambda_(Mo) is close to

X-ray emitted from a copper target and a molybdenum target are found to contains a line of wavelength 22.85 n m attributed to the K_(alpha) line of an impurity element . The K_(alpha) line of copper (Z = 29) and molybdenum (Z = 42) have wavelength 15.42 nm and 7.12 nm , respectively. The atomic number of the impurity element is

Two elements X and Y have atomic number 15 and a respectively. The ratio of wavelength of K_alpha X-rays emitted by both is 1:4. Find the value of a

if lambda_(Cu) is the wavelength of K_alpha , X-ray line fo copper (atomic number 29) and lambda_(Mo) is the wavelength of the K_alpha X-ray line of molybdenum (atomic number 42), then the ratio lambda_(Cu)/lambda_(Mo) is close to (a) 1.99 (b) 2.14 (c ) 0.50 (d) 0.48

The K_(alpha) X-rays of moylydenum has a wavelength of 71xx10^(-12)m . If the energy of molybdenum atom with molybdenum atom when an L-electron removed is (hc=12.42xx10^(-7)eV)

HC VERMA-X-Rays-Exercises
  1. The short-wavelength limit shifts by 26 pm when the operating voltage ...

    Text Solution

    |

  2. The electron beam in a colour TV is accelerated through 32 kV and then...

    Text Solution

    |

  3. When 40 kV is applied across an X-ray tube, X-ray is obtained with a m...

    Text Solution

    |

  4. An X-ray tube operates at 40 kV. Suppose the electron converts 70% of ...

    Text Solution

    |

  5. The wavelength of Kalpha X-ray of tungsten is 21*3 pm. It takes 11*3 k...

    Text Solution

    |

  6. The Kbeta X-ray of argon has a wavelength of 0.36 nm. The minimum ener...

    Text Solution

    |

  7. The kalpha X-rays of aluminium (Z = 13 ) and zinc ( Z = 30) have wavel...

    Text Solution

    |

  8. A certain element emits Kalpha X-ray of energy 3*69 keV. Use the data ...

    Text Solution

    |

  9. The kbeta X-rays from certain elements are given below. Draw a Moseley...

    Text Solution

    |

  10. Use Moseley's law with b = 1 to find the frequency of the Kalpha X-ray...

    Text Solution

    |

  11. The Kalpha and Kbeta X-rays of molybdenum have wavelengths 0*71 A and ...

    Text Solution

    |

  12. The wavelength of Kalpha and Lalpha X-rays of a meterial are 21*3 pm a...

    Text Solution

    |

  13. The energy of a silver atom with a vacancy in K shell is 25*31 keV, in...

    Text Solution

    |

  14. Find the maximum potential difference which may be applied across an X...

    Text Solution

    |

  15. The electric current in an X-ray tube (from the target to the filament...

    Text Solution

    |

  16. Heat at the rate of 200 W is produced in an X-ray tube operating at 20...

    Text Solution

    |

  17. Continuous X-rays are made to strike a tissue paper soaked with pollut...

    Text Solution

    |

  18. A free atom of iron emits Kalpha X-rays of energy 6*4 keV. Calculate t...

    Text Solution

    |

  19. The stopping potential in a photoelectric experiment is linearly relat...

    Text Solution

    |

  20. Suppose a monochromatic X-ray beam of wavelength 100 pm is sent throug...

    Text Solution

    |