Home
Class 12
PHYSICS
By what fraction does the mass of a spri...

By what fraction does the mass of a spring is 200 g at its natural lenth and the spring constant is `500 N m ^(-1)

Text Solution

Verified by Experts

Given ` X = 1 cm `
` = 1 xx 10^(-2) m,`
` K = 500 N/m , m 200 g `
Energy stored `= 1/2 Kx^(2) `
` = 1 / 2 xx 500 xx 10^(-4)`
` = 0.25 J`
Increasein mass `= 0.025 / c^(2) = 0.025 / 9 xx 10^(16)`
Fractional Change of mass `= 0.025 / 9 xx 10^(16) xx 1 / 2 xx 10^(-1) `
` = 0.01388 xx 10^(-6) `
` = 1.4 xx 10^(-18) ` .
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Exercise|1 Videos
  • THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY

    HC VERMA|Exercise Objective 2|6 Videos
  • THE NUCLEOUS

    HC VERMA|Exercise Exercises|53 Videos
  • THERMAL AND CHEMICAL EFFECT OF ELECTRIC CURRENT

    HC VERMA|Exercise Exercises|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A mass M=5 kg is attached to a string as shown in the figure and held in position so that the spring remains unstretched. The spring constant is 200 Nm^(-1) . The mass M is then released and begins to undergo small oscillations. The amplitude of oscillation is

A mass m = 8 kg is attached to a spring passing over a pulled whose other end is fixed to ground and held in position so that the spring remains unstretched. The spring constant is 200 N//m . The mass m is then released and begins to undergo small oscillations. Find maximum velocity of mass

The spring constant of a spring depends on its

A mass m = 8kg is attached to a spring as shown in figure and held in positioin so that the spring remains unstretched. The spring constant is 200 N/m. The mass m is then released and begins to undergo small oscillations. The maximum velocity of the mass will be (g=10m/ s^(2))

What will be the spring constant k of a. spring if length of the spring is made n times?

A spring is compressed by 10 cm by a ball of mass 20 g . What will be the potential energy of a spring if the force constant of the spring is 20 N cm^(-1) .

The system is released from rest with spring intially in its natural length. If mass of the block m = 10 kg. and spring constant k = 100 N//m , then maximum extension in spring is :

Two identical blocks A and B , each of mass m resting on smooth floor are connected by a light spring of natural length L and spring constant k , with the spring at its natural length. A third identical block C (mass m ) moving with a speed v along the line joining A and B collides with A . The maximum compression in the spring is

The block of mass m is released when the spring was in its natrual length. Spring constant is k. Find the maximum elongation of the spring.

HC VERMA-THE SPECIAL THEORY OF RELATIVITY-Exercises
  1. According to the station clocks, two babies are born at the same insta...

    Text Solution

    |

  2. Two babies are born in a moving train, one in the compartment adjacent...

    Text Solution

    |

  3. Suppose Swrglok (heaven) is in constant motion at a speed of 0.9999c w...

    Text Solution

    |

  4. If a person lives on the average 100 years in his rest frame, how long...

    Text Solution

    |

  5. An electric bulb, connected to a make and break power supply, switche...

    Text Solution

    |

  6. A person travelling by a car moving at 100 km h^(-1) finds that his wr...

    Text Solution

    |

  7. At what speed the volume of an object shrinks to half its rest value ...

    Text Solution

    |

  8. A particular particle created in a nuclear reactor leaves a 1cm track ...

    Text Solution

    |

  9. By what fraction does the mass of a spring is 200 g at its natural le...

    Text Solution

    |

  10. Find the increase in mass when 1 kg of water is heated from 0^@C to 10...

    Text Solution

    |

  11. Find the loss in the mass of 1 mole of an ideal monatomic gas kept in ...

    Text Solution

    |

  12. By what fraction does the mass of a boy increase when he starts runni...

    Text Solution

    |

  13. A 100 W bulb together with its power supply is suspended from a sensit...

    Text Solution

    |

  14. The energy from the sun reaches just outside the earth's atmoshphere a...

    Text Solution

    |

  15. An elcetron and a positron moving at small speeds collide and annihila...

    Text Solution

    |

  16. Find the mass, the kinetic energy and the momentum of an elactron movi...

    Text Solution

    |

  17. Through what potential difference should an electron be accelerated to...

    Text Solution

    |

  18. Find the speed of an elctron with kinetic energy (a) 1 eV , (b) 10 KeV...

    Text Solution

    |

  19. What is the kinetic energy of an electron in electronvolts with mass e...

    Text Solution

    |

  20. Find the speed at which the kinetic energy of a particle will differ ...

    Text Solution

    |