Home
Class 11
PHYSICS
A 2kg block slides on a horizontal floor...

A `2kg` block slides on a horizontal floor with the a speed of `4m//s` it strikes a uncompressed spring , and compresses it till the block is motionless . The kinetic friction force is compresses is `15 N` and spring constant is `10000 N//m` . The spring by

A

`8.5 cm`

B

`5.5 cm`

C

`2.5 cm`

D

`11.0 cm`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

(b) Let the block compess the spring by `x` before stopping kinetic energy of the block `= (P.E of compressed spring ) + work done against friction .
`(1)/(2) xx 2 xx(4)^(2) = (1)/(2) xx 10000 xx x^(2) + 15 xx x `
`10000 x^(2) + 30x - 32 = 0`
`rArr 50000 x^(2) + 15x - 16 = 0`
`x = (-15 +- sqrt((15)^(2) - 4 xx (50000)(-16)))/(2 xx 5000)`
`:. 0.055m = 5.5 cm`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVES

    SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)|Exercise JEE Main And Advanced|122 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 2 kg block slides on a horizontal floor with a speed of 4 m/s. It strikes an uncompressed spring, and compresses it till the block is motionless. The kinetic friction force is 15 N and spring constant is 10000 N/m. The spring is compressed by (in cm):

A 16kg block moving on a frictionless horizontal surface with a velocity of 4m//s compresses an ideal spring and comes to rest. If the force constant of the spring be 100N//m , then how much is the spring commpressed ?

A block of mass 4 kg slides on a horizontal frictionless surface with a speed of 2m//s . It is brought to rest in compressing a spring in its path. If the force constant of the spring is 400 N//m , by how much the spring will be compressed

A block of mass m moving at a speed v compresses as spring thrugh a distance x before its speed is halved. Find the spring constant of the spring.

A block of mass m moving at a speed v compresses a spring throgh a distance x before its speed is halved. Find the spring constant of the spring.

A block of mass 5.7kg slides on a horizontal frictionless table with a constant speed of 1.2ms^(-1) . It is brougth momentarily to rest by compressing a spring in its path. By what maximum distance is the spring compressed ? The spring constant k=1500Nm^(-1).

You push a 2.0 kg block against a horizontal spring , compressing the spring by 12 cm. Then You release the block, and the spring sends it sliding across a tabletop. It stops 75 cm from where you released it. The spring constant is 170 N/m. What is the block-table coefficient of kinetic friction ?

A block of mass M = 4 kg is kept on a smooth horizontal plane. A bar of mass m = 1 kg is kept on it. They are connected to a spring as shown & the spring is compressed. Then what is the maximum compression in the spring for which the bar will not slip on the block when released if coefficient of friction between them is 0.2 & spring constant = 1000 N/m : (Take g=10m//s^(2) )

A block of mass m_(1) =2 kg slides along a firictionless table with a speed of 10m // s. Directly infront of it,and moving in the same direction is a block of mass m_(2) 5 kg moving at 3 m // s. A mass less spring with a spring constant 11.2 N // cm is attached to as shown in figure-5.146. When the block collide,what is the maximum compression of the spring ? Assume that the spring does not bend.

A block of mass m is initially moving to the right on a horizontal frictionless surface at a speed v. It then compresses a spring of spring constant k. At the instant when the kinetic energy of the block is equal to the potential energy of the spring, the spring is compressed a distance of :

SUNIL BATRA (41 YEARS IITJEE PHYSICS)-WORK, ENERGY & POWER-JEE Main And Advanced
  1. A wire suspended vertically from one of itsends is strached by attache...

    Text Solution

    |

  2. A spring of spring constant 5 xx 10^(2) Nm is streched initially by 5 ...

    Text Solution

    |

  3. A body is moves along a straight line by a machine dellvering a consta...

    Text Solution

    |

  4. A particle move in a straight line with retardation proportional to it...

    Text Solution

    |

  5. A uniform chain of length 2m is kept on a table such that a length of...

    Text Solution

    |

  6. A force barF = (bar5 I + bar3 j + 2 bark ) N is applied over a partic...

    Text Solution

    |

  7. A body of mass m , accelerates uniform from rest to v(1) in time t(1) ...

    Text Solution

    |

  8. A particle is acted upon by a force of constant magnitude which is alw...

    Text Solution

    |

  9. The block of mass M moving on the frictionless horizontal surface col...

    Text Solution

    |

  10. A spherical ball of mass 20kg is stationary at the top of a hill of he...

    Text Solution

    |

  11. A body of mass m is acceleratad uniformaly from rest to a speed v in a...

    Text Solution

    |

  12. A particle of mass 100 g is thrown verically upward with a speed of ...

    Text Solution

    |

  13. The potential energy of a 1 kg particle free to move along the x- axis...

    Text Solution

    |

  14. A 2kg block slides on a horizontal floor with the a speed of 4m//s it ...

    Text Solution

    |

  15. As athlete in the olympic ganes cover a distance of 100 m in 10 s. Hi...

    Text Solution

    |

  16. A block of mass 0.50 kg is moving with a speed of 2.00 cm^(-1) can a ...

    Text Solution

    |

  17. The potential energy funtions for the force between two along in a dis...

    Text Solution

    |

  18. This question has statement 1 and statement 2 . Of the four choice giv...

    Text Solution

    |

  19. When a rubber bandis streched by a distance x , if exerts resuring fop...

    Text Solution

    |

  20. A person trying to lose weight by burning fat filts a mass of 10 kg up...

    Text Solution

    |