Home
Class 11
PHYSICS
The equation of a wave travelling on a s...

The equation of a wave travelling on a string is `y = (0.10 mm) sin [(31.4 m^(-1)) x + (314 s^(-1))t]`
(a) In which direction does the travel?
(b) Find the wave speed, the wavelength and the frequency of the wave.
( c ) What is the maximum displacement and the maximum speed of a portion of the string?

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

(a) coefficient of `x and t` are same sign.
(b) `v = (31.4)/(31.4)=10 m//s rArr lambda =(2pi)/(k), f = (omega)/(2pi)`
( c ) `v_(max) = omegaA`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Exercise 17.4|2 Videos
  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Exercise 17.5|6 Videos
  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Exercise 17.2|2 Videos
  • VECTORS

    DC PANDEY|Exercise Medical enrances gallery|9 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equation of a wave travelling on a string is y=(0.10mm)sin[3.14m^-1)x+(314s^-1)t] . (a) In which direction does the wave travel ? (b) Find the wave speed, the wavelength and the frequency of the wave. (c) What is the maximum displacement and the maximum speed of a portion of the string ?

The equation of a wave travelling on a string is given by Y(mn) = 8 sin[ (5m^(-1)x-(4s^(-1)t ]. Then

The equation for a wave travelling in x-direction 0n a string is y = (3.0 cm) sin [(3.14 cm^(-1) x -(314 s^(-1)t] (a) Find the maximum velocity of a particle of the string. (b) Find the acceleration of a particle at x = 6.0 cm at time t = 0.11 s

The equation for a wave travelling in x-direction on a string is : y = (3 cm) sin [(pi cm^(-1)) x - (314)s^(-1)t] Then find acceleration of a particle at x = 6 cm at t = 0.11 sec-

The equation of a transverse wave on a string is y =(2.0 mm) sin[(15 m^(-1)]x -(900 s^(-1))t]. The linear density is 4.17 g/m. (a) What is the wave speed? (b) What is the tension in the string?

The equation for a wave travelling in x-direction on a string is y =(3.0cm)sin[(3.14 cm^(-1) x - (314s^(-1))t] (a) Find the maximum velocity of a particle of the string. (b) Find the acceleration of a particle at x =6.0 cm at time t = 0.11 s.

The equational of a stationary wave in a string is y=(4mm) sin [(314m^(-1)x] cos omegat . Select the correct alternative (s).

The equation of a progressive wave travelling on a strected string is y = 10 sin 2pi ((t)/(0.02) - (x)/(100)) where x and y are in cm and t is in sec. What is the speed of the wave?