Home
Class 11
PHYSICS
A certain transverse wave is described b...

A certain transverse wave is described by
`y(x, t)=(6.50 mm) cos 2pi((x)/(28.0 cm) - (t)/(0.0360 s)).`
Determine the wave's
(a) amplitude , (b) wavelength
( c ) frequency , (d) speed of propagation and
(e) direction of propagation.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A, B, C, D

(b) `lambda=(2pi)/(k) = (2pi)/(2pi//28)`
`=28 cm`
( c ) `f = (omega)/(2pi) = (2pi//0.036)/(2pi)`
`= 27.8 Hz`
(d) `v = flambda = 778.4 cm//s`
Since, `omegat and kx` have opposite signs. Hence wave is travelling in positive direction.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Single Correct|5 Videos
  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 2 More Than One Correct|6 Videos
  • WAVE MOTION

    DC PANDEY|Exercise Level 1 Objective|6 Videos
  • VECTORS

    DC PANDEY|Exercise Medical enrances gallery|9 Videos
  • WORK, ENERGY & POWER

    DC PANDEY|Exercise Level 2 Comprehension Based|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The displacement of a particle of a string carrying a travelling wave is given by y = (3.0cm) sin 6.28 (0.50x - 50t), where x is in centimetre and t in second Find (a) the amplitude, (b) the wavelength, (c ) the frequency and (d) the speed of the wave.

The equation of a transverse wave in a stretched wire is given by, y = 2 sin [2pi((t)/(0.01) - (x)/(30))] Where t is in sec. and x & y are in cm. Find (a) amplitude (b) frequency (c ) wavelength and (d) speed of the wave

A wave is described by the equation y = (1.0 mm) sin pi((x)/(2.0 cm) - (t)/(0.01 s)) . (a) Find time period and wavelength. (b) Find the speed of particle at x = 1.0 cm and time t = 0.01 s . ( c ) What are the speed of the partcle at x = 3.0 cm , 5.0 cm and 7.0 cm at t = 0.01 s ? (d) What are the speeds of the partcle at x =1.0 cm at t = 0.011 , 0.012 and 0.013 s ?

A wave is decribed by the equation y = (1.0mm) sin pi ((x)/(2.0cm) - (t)/(0.1s)). (a) Find the time period and the wavelength ? (b) Write the equation for the velocity of the particles. Find the speed of the particle at x = 1.0cm at time t = 0.01s, (c ) What are the speeds of the particles at x =3.0 cm 5.0 cm aned 7.0cm at t = 0.01 ? (d) What are the speeds of the particles at x = 1.0 cm at t= 0.011, 0.012, and 0.013s ?

The equation of a transverse wave traveling along a very long string is y 3.0 sin (0.020pi x -4.0pit), where x and y are expressed in contimeters and t is in seconds. Determine (a) the amplitude. (b) the wavelength, (c) the frequency (d) the speed, (e) the direction of propagation of the wave, and (f) the maximum transverse speed of a particle in the string (g) What is the transverse displacement at x=3.5 cm when 0.26s ?

The equation of a transverse wave along a stretched string is given by y = 15 sin 2pi ((t)/(0.04) - (x)/(40)) cm . The velocity of the wave is

A transverse wave of amplitude 0.50 m, wavelength 1 m and frequency 2 hertz is propagating in a string in the negative x-direction. The expression form of the wave is

A transverse wave of amplitude 0.5 m and wavelength 1 m and frequency 2 Hz is propagating in a string in the negative x - direction. The expression for this wave is [

A wave on a string is described by y(x,t)=0.005sin(6.28x-314t) , in which all quantities are in SI units. Calculate its amplitude and wavelength.

A transverse wave, whose amplitude is 0.5 m wavelength is 1 m and frequency is 2Hz. is travelling along positive x direction. The equation of this wave will be-

DC PANDEY-WAVE MOTION-Level 1 Subjective
  1. A certain transverse wave is described by y(x, t)=(6.50 mm) cos 2pi(...

    Text Solution

    |

  2. For the wave y=5 sin 30pi[t-(x//240)], where x and y are in cm and t i...

    Text Solution

    |

  3. The displacement of a wave disturbance propagating in the positive x-d...

    Text Solution

    |

  4. A travelling wave pulse is given by y = (10)/(5 + (x + 2t)^(2)) Her...

    Text Solution

    |

  5. Is their any relationship between wave speed and the maximum partcle s...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the velocity of a transverse wave along a string of length 2...

    Text Solution

    |

  7. Calculate the speed of a transverse wave in a wire of 1.0 mm^(2) cross...

    Text Solution

    |

  8. If at t = 0, a travelling wave pulse in a string is described by the f...

    Text Solution

    |

  9. Consider a sinusoidal travelling wave shown in figure. The wave veloci...

    Text Solution

    |

  10. The equation of a travelling wave is y(x, t) = 0.02 sin ((x)/(0.05)...

    Text Solution

    |

  11. Transverse waves on a srting have speed 12.0 m//s, amplitude 0.05 m an...

    Text Solution

    |

  12. A wave is described by the equation y = (1.0 mm) sin pi((x)/(2.0 cm) -...

    Text Solution

    |

  13. A sinusoidal wave travelling in the positive x-direction has an ampli...

    Text Solution

    |

  14. A flexible steel cable of total length L and mass per unit length mu h...

    Text Solution

    |

  15. A loop of rope is whirled at a high angular velocityomega, so that it ...

    Text Solution

    |

  16. A non-uniform wire of length l and mass M has a variable linear mass d...

    Text Solution

    |

  17. The speed of propagation of a wave in a medium is 300m//s. The equatio...

    Text Solution

    |