Home
Class 12
CHEMISTRY
A radioisotope .(Z)A^(m) (t(1//2) = 10 d...

A radioisotope `._(Z)A^(m) (t_(1//2) = 10` days) decays to give `._(z - 6)B^(m - 12)` stable atom along with `alpha`-particles. If `m g` of A are taken and kept in a sealed tube, how much He will accumulate in 20 days at `STP`.

Text Solution

Verified by Experts

`._(Z)A^(m) rarr ._(Z - 6)B^(m - 12) + 3 ._(2)He^(4)`
Given weight of `A = m g`
`:.` Moles of `A (No) = 1 g` mol
Also `t = 20` days, `t_(1//2) = 10` days
`:.n = 2 (t = t_(1//2) xx n)`
`:.` Amount left in 2 halves `= (1)/(2^(2))"mol" = (1)/(4) "mol"`
`:.` Amount of decayed in 2 halves `= 1 - (1)/(4) = (3)/(4) "mol"`
`:.` Amount of `He` formed `= 3 xx (3)/(4) "mol" = (9)/(4) "mol"`
(decay of 1 mol gives 3 mol of `He`)
`:.` Volume of `He STP = (22.4 xx 9)/(4) = 50.4 L`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.1 Objective|15 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Ex6.2 Objective|8 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|13 Videos
  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Nuclear Chemistry (NCERT Exercise)|29 Videos
  • ORGANIC COMPOUNDS WITH FUNCTIONAL GROUP

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Analytical And Descriptive|24 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A certain radio isotope ._(Z)X^(A) (half life = 10 days) decays to give ._(Z-2)Y^(A-4) . If 1.0 g atom of X is kept in a sealed vessel, find the volume of helium accumulated at STP in 20 days ?

""_(84)Po""^(210) decays with a particle to ""_(82)Pb""^(206) with a half life of 138.4 days. If 1.0 g of ""_(84)Po""^(210) is placed in a sealed tube, how much helium will accumulate in 69.2 days. Express the answer in cm""^(3) at STP

A certain radioactive isotope decay has alpha -emission, ._(Z_(1))^(A_(1))X to ._(Z_(1)-2)^(A_(1)-4)Y half life of X is 10 days. If 1 mol of X is taken initially in a sealed container, then what volume of helium will be collected at STP after 20 days?

._(84)Po^(210) decays with alpha- particle to ._(82)Pb^(206) with a half-line of 138.4 day. If 1.0g of ._(84)Po^(210) is placed in a sealed tube, how much helium will accumulate in 69.2 day? Express the answer in cm^(3) at STP . Also report the volume of He formed if 1g of Po^(210) O_(2) is used.

1 g of ._(79)Au^(198) (t_(1//2) = 65 hr) decays by beta -emission to produce stable Hg . a. Write nuclear reaction for process. b. How much Hg will be present after 260 hr.

CENGAGE CHEMISTRY-NUCLEAR CHEMISTRY-Solved Example
  1. How may alpha- and beta- particles will be emitted when .(90)Th^(232) ...

    Text Solution

    |

  2. The actual atomic mass of .(20)Ca^(40) is 39.96259 amu. Find the bindi...

    Text Solution

    |

  3. 14 g of a radioactive substance decays to 7 g in 20 min. Will the time...

    Text Solution

    |

  4. The final product of U^(238) is Pb^(206). A sample of pitchblende cont...

    Text Solution

    |

  5. An old piece of wood has 25.6T as much C^(14) as ordinary wood today h...

    Text Solution

    |

  6. The half-life of cobalt-60 is 5.26 years. Calculate the percentage act...

    Text Solution

    |

  7. The activity of 1 g radium is found to be 0.5. Calculate the half-life...

    Text Solution

    |

  8. It is found that 3.125 xx 10^(-8) g atoms of Rn exist in equilibrium w...

    Text Solution

    |

  9. What mass of C^(14) with t(1//2) = 5730 years has activity equal to cu...

    Text Solution

    |

  10. The disintegrationn rate of a certain radioactive sample at any instan...

    Text Solution

    |

  11. A radioisotope .(Z)A^(m) (t(1//2) = 10 days) decays to give .(z - 6)B^...

    Text Solution

    |

  12. At radioactive equilibrium, the ratio between two atoms of radioactive...

    Text Solution

    |

  13. The mean lives of a radioactive substance are 1620 years and 405 years...

    Text Solution

    |

  14. Calculate the effective neutron capture radius of a nucleus having a c...

    Text Solution

    |

  15. A 0.20 mL sample of a solution containing 1.0 xx 10^(-7) Ci of .(1)H^(...

    Text Solution

    |

  16. A sample of .(53)I^(131), as iodide ion, was administered to a patient...

    Text Solution

    |

  17. 1 mg of Th emits 22 alpha-particles per unit solid angle per minute. C...

    Text Solution

    |

  18. A solution contains 1 mCi of L-phenylalanine C^(14) labelled in 2.0 mL...

    Text Solution

    |