Home
Class 12
CHEMISTRY
A 5% solution (by mass) of cane sugar in...

A `5%` solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 271 K. Calculate the freezing point of a 5% glucose (by mass) in water. The freezing point of pure water is 273.15 K.

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
`269.07 K`

`W_(2)=5g,W_(solution)=100g, Mw_(2)=342g`
`(C_(12)H_(22)O_(11))`
First case
`W_(1)=100-5=95g`
`DeltaT_(f)=273.15-271=2.15K`
`DeltaT_(f)=K_(f)xx(W_(2)xx1000)/(Mw_(2)xxW_(1))`
`2.15=K_(f)xx(5xx1000)/(342xx95)`
Solve for`K_(f)impliesK_(f)=13.97`
Second case
`W_(2)=5g, W_(1)=95g, ` ltbr. `Mw_(2)` of glucose `(C_(6)H_(12)O_(6))=180g`
`DeltaT_(g)=13.97xx(5xx1000)/(180xx95)=4.085`
`273.15-T_(2)=4.085`
`T_(2)=273.15-4.085=269.07K`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Short Answer Type Questions(ElectroCHMmical Cell)|4 Videos
  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Short Answer Type Questions(Electrochmical Cell)|12 Videos
  • NCERT BASED EXERCISE

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Short Answer Type Questions|69 Videos
  • GRIGNARD REAGENTS AND ORGANOMETALLIC REAGENTS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises Archives (Linked Comprehension)|1 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives Subjective|13 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

(a) A 10% solution (by mass) of sucrose in water has freezing point of 269.15K. Calculate the freezing point of 10% glucose in water, if the freezing point of pure water is 273.15K. Given: (molar mass of sucrose=342 g mol^(-1) ) (Mola mass of glucose =180g mol^(-1) ) (b) Define the following terms: (i) Molality (m) (ii) Abnormal molar mass

A 10% solution (by mass) pf sicrose in water has freezing point of 269.15 K. Calculate freezing point of 10% glucose in water, if freezing point of pure is 273.15 K (Given molar mass of sucrose= 342 g mol^(-1) , Molar mass of glucose =180 g mol^(-1) ).

A 4% solution (w/w) of sucrose (M 342 g mol^(-1) ) in water has a freezing point of 271.15K Calculate the freezing point of 5% glucose (M= 180 g mol^(-1) ) in water. (Given: Freezing point of pure water 273.15 K)

CENGAGE CHEMISTRY-NCERT BASED EXERCISE-NCERT Exercise
  1. Calculate the mass of a non-volatile solute ( molecular mass 40) which...

    Text Solution

    |

  2. A solution containing 30 g of a non-volatile solute exactly in 90 g wa...

    Text Solution

    |

  3. A 5% solution (by mass) of cane sugar in water has freezing point of 2...

    Text Solution

    |

  4. Two elements A and B form compounds having molecular formula AB(2) and...

    Text Solution

    |

  5. At 300 K, 36 g of glucose present per litre in its solution has an osm...

    Text Solution

    |

  6. Suggest the most important type of intermolecular attractive interac...

    Text Solution

    |

  7. Based on solute - solvent interactions, arrange the following in order...

    Text Solution

    |

  8. Among the following compounds, identify whiCHM are insoluble, partial...

    Text Solution

    |

  9. If the density of lake water is 1.25 g mL^(-1) and it contains 92 g of...

    Text Solution

    |

  10. If the solubility product of CuS is 6xx10^(-16), calculate the maximum...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the mass percentage of aspirin (C(9)H(8)O(4)) in acetonitril...

    Text Solution

    |

  12. Nalorphene (C(19)H(22)NO(3)), similar to morphine , is used to combat ...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the amound of benzoic acid (C(6)H(5)COOH) required for prepa...

    Text Solution

    |

  14. The depression in freeqing point of water observed for the same amount...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the depression in the freezing point of water when 10g of CH...

    Text Solution

    |

  16. 19.5g of CHM(2)FCOOH is dissolved in 500g of water . The depression i...

    Text Solution

    |

  17. The vapour pressure of water at 293K is 17.535mm Hg. Calculate the va...

    Text Solution

    |

  18. Henry's law constant for the molality of methane in benzene at 298K is...

    Text Solution

    |

  19. 100g of liquid A( molar mass 140 g mol ^(-1)) was dissolved in 1000g ...

    Text Solution

    |

  20. Benzene and toluene form ideal solution over the entire range of comp...

    Text Solution

    |