Home
Class 11
PHYSICS
A particle of mass 2kg moves with an ini...

A particle of mass 2kg moves with an initial velocity of `(4hat(i)+2hat(j))ms^(-1)` on the x-y plane. A force `vec(F)=(2hat(i)-8hat(j))N` acts on the particle. The initial position of the particle is (2m,3m). Then for `y=3m`,

A

Possible value of x is only x=2m

B

Possible value of x is not only x=2m, but there exists some other value of x also

C

Time taken is 2s

D

All of the above

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`vec(u)=4hat(i)+2hat(j), vec(a)=(vecF)/(m)=hat(i) - 4hat(j)`
Let at any time, the coordinates be (x,y).
`x-2 =u_(x)t+1/2 a_(x)t^(2)`
`implies x-2 = 4t + 1/2 t^(2)` and `y-2 = 2t-1/2 4t^(2)`
`implies y-3 = 2t-2t^(2)`
when `y=3m, t=0, 1s`, when `t=0,x=2m`
when `t=1s, x=6.5m`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct|11 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion-reasoning|15 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 1

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Subjective|15 Videos
  • MISCELLANEOUS VOLUME 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise INTEGER_TYPE|10 Videos
  • NEWTON'S LAWS OF MOTION 2

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer type|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A particle of mass 2kg moves with an initial velocity of vec(v)=4hat(i) +4hat(j) ms^(-1) . A constant force of vec(F) =20hat(j)N is applied on the particle. Initially, the particle was at (0,0). The x-coordinates of the particle when its y-coordinates again becomes zero is given by

A particle has initial velocity vec(v)=3hat(i)+4hat(j) and a constant force vec(F)=4hat(i)-3hat(j) acts on the particle. The path of the particle is :

A particle moves with a velocity vec(v)=5hat(i)-3hat(j)+6hat(k) " "ms^(-1) under the influence of a constant force vec(f)= 10hat(i)+10hat(j)+20hat(k)N . The instantanteous power applied to the particle is

A particle of mass 2 kg moves in the xy plane under the action of a constant force vec(F) where vec(F)=hat(i)-hat(j) . Initially the velocity of the particle is 2hat(j) . The velocity of the particle at time t is

A particle moves with a velocity 6hat(i)-4hat(j)+3hat(k)m//s under the influence of a constant force vec(F)= 20hat(i)+15hat(j)-5hat(k)N . The instantaneous power applied to the particle is

A particle of mass 2 kg is moving with velocity vec(v)_(0) = (2hat(i)-3hat(j))m//s in free space. Find its velocity 3s after a constant force vec(F)= (3hat(i) + 4hat(j))N starts acting on it.

The position of a particle at time moving in x-y plane is given by vec(r) = hat(i) + 2 hat(j) cos omegat . Then, the motikon of the paricle is :

The position of a particle at time moving in x-y plane is given by vec(r) = hat(i) + 2 hat(j) cos omegat . Then, the motikon of the paricle is :

A particle of mass 'm' moving with a velocity of (4hat(i)-hat(j))m//s strikes a fixed wall and finally moves with a velocity of (3hat(i)+2hat(j))m//s . Find (a) the impulse received by the particle. (b) the coefficient of restitution between them in the collision.

If vec(F) = y hat(i) + x hat(j) then find out the work done in moving the particle from position (2,3) to (5,6)

CENGAGE PHYSICS-NEWTON'S LAWS OF MOTION 1-Single Correct
  1. If the acceleration of wedge in the shown arrangement is a ms^(-2) tow...

    Text Solution

    |

  2. In the arrangement shown in fig., at a particular instant, the roller ...

    Text Solution

    |

  3. A particle of mass 2kg moves with an initial velocity of (4hat(i)+2hat...

    Text Solution

    |

  4. Figure shows the variation of force acting on a boby with time. Assume...

    Text Solution

    |

  5. For the system shown in fog. m(1) gt m(2) gtm(3) gt m(4). Initially, t...

    Text Solution

    |

  6. A particle is moving in the x-y plane. At certain instant of time, the...

    Text Solution

    |

  7. Figure shows two blocks each of mass m system is released from rest. I...

    Text Solution

    |

  8. If block A is moving horizontally with velocity v(A), then find the ve...

    Text Solution

    |

  9. A small block of mass m rests on a smooth wedge of angle theta. With w...

    Text Solution

    |

  10. In fig. man A is standing on a movable plank while man B is standing o...

    Text Solution

    |

  11. Two trolley 1 and 2 are moving with acceleration a(1) and a(2) respect...

    Text Solution

    |

  12. In the system shown all the surfaces are frictionless while pulley and...

    Text Solution

    |

  13. Two masses are connected by a string which passes over a pulley accele...

    Text Solution

    |

  14. In fig, the acceleration of A is vec(a)(A)=15hat(i)+15hat(j). Then the...

    Text Solution

    |

  15. Two blocks A and B of masses m and 2m, respectively , are held at rest...

    Text Solution

    |

  16. A bob is hanging over a pulley inside a car through a string. The seco...

    Text Solution

    |

  17. Inside a horizontal moving box, an experimenter finds that when an obj...

    Text Solution

    |

  18. Two blocks A and B each of mass m are placed on a smooth horizontal su...

    Text Solution

    |

  19. A system is shown in fig. Assume that the cylinder remains in contact ...

    Text Solution

    |

  20. A plank is held at an angle alpha to the horizontal on two fixed suppo...

    Text Solution

    |