Home
Class 11
PHYSICS
A steel rod 2.5 m long is rigidly clampe...

A steel rod `2.5 m` long is rigidly clamped at its centre `C` and longitudinal waves are set up on both sides of `C` by rubbing along the rod . Young's modulus for steel ` = 2 xx 10^(11) N//m^(2)` , density of steel ` = 8000 kg//m^(3)`

If two antinodes are observed on either side of `C` , the frequency of the node in which the rod is vibrating will be

A

`1000 Hz`

B

`3000 Hz`

C

`7000 Hz`

D

`1500 Hz`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

Velocity of the longitudinal waves in the rod
`v = sqrt(Y//d) = sqrt( 2 xx 10^(11)//8000) = 5000 m//s`
The wavelength of the wire for the mode of vibration in which `2` antinodes occur is
`lambda = (1.25)/((3//4)) = (5)/(3) m`
Hence frequency of vibration
`n = (V)/(lambda) = (5000)/( 5//3) Hz = 3000 Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|9 Videos
  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Multiple Correct Answers Type|5 Videos
  • SUPERPOSITION AND STANDING WAVES

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Assertion - Reasoning|6 Videos
  • SOUND WAVES AND DOPPLER EFFECT

    CENGAGE PHYSICS|Exercise Integer|16 Videos
  • THERMODYNAMICS

    CENGAGE PHYSICS|Exercise 24|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A steel rod 2.5 m long is rigidly clamped at its centre C and longitudinal waves are set up on both sides of C by rubbing along the rod . Young's modulus for steel = 2 xx 10^(11) N//m^(2) , density of steel = 8000 kg//m^(3) If the clamp of the rod be shifted to its end A and totally four antinodes are observed in the rod when longitudinal waves are set up in it , the frequency of vibration of the rod in this mode is

A steel rod 2.5 m long is rigidly clamped at its centre C and longitudinal waves are set up on both sides of C by rubbing along the rod . Young's modulus for steel = 2 xx 10^(11) N//m^(2) , density of steel = 8000 kg//m^(3) If the amplitude of the wave at the antinode , when it is vibrating in its fundamental mode is 2 xx 10^(-6) m , the maximum velocity of a steel particle in its vibration is

Calculate the velocity of sound in steel given Young's modulus of steel =2xx10^(11) N m^(-2) and density of steel =7800 kg m^(-3) .

Young 's modulus of steel is 2.0 xx 10^(11)N m//(2) . Express it is "dyne"/cm^(2) .

If the young's modulus of the material of the rod is 2 xx 10^(11) N//m^(2) and its density is 8000 kg//m^(3) then the time taken by a sound wave to traverse 1m of the rod will be

Calculate the speed of longitudinal wave in steel. Young's modulus for steel is 3xx10^(10)N//m^(2) and its density 1.2xx10^(3)kg//m^(3)

Young modulus of steel is 3 xx 10^(11) N//m^(2) . When expressed in C.G.S. unit of "Dyne"//cm^(2) it will be equal to

What is the work done per unit volume when a steel wire is stretched by 0.2% of its original length ? (Young's modulus of steel is 2xx10^(11)N//m^(2) )

For a steel rod, the Young's modulus of elasticity is 2.9xx10^(11)N//m^(2) , and the density of steel is 8xx10^(3)kg//m^(3) .What is the velocity of longitudinal waves in steel?

CENGAGE PHYSICS-SUPERPOSITION AND STANDING WAVES-Comprehension
  1. A long tube contains air at a pressure of 1 atm and a temperature of ...

    Text Solution

    |

  2. A long tube contains air at a pressure of 1 atm and a temperature of ...

    Text Solution

    |

  3. A steel rod 2.5 m long is rigidly clamped at its centre C and longitud...

    Text Solution

    |

  4. A steel rod 2.5 m long is rigidly clamped at its centre C and longitud...

    Text Solution

    |

  5. A steel rod 2.5 m long is rigidly clamped at its centre C and longitud...

    Text Solution

    |

  6. A longitudinal standing wave y = a cos kx cos omega t is maintained i...

    Text Solution

    |

  7. A longitudinal standing wave y = a cos kx cos omega t is maintained i...

    Text Solution

    |

  8. A longitudinal standing wave y = a cos kx cos omega t is maintained i...

    Text Solution

    |

  9. In a standing wave experiment , a 1.2 - kg horizontal rope is fixed in...

    Text Solution

    |

  10. In a standing wave experiment , a 1.2 - kg horizontal rope is fixed in...

    Text Solution

    |

  11. In a standing wave experiment , a 1.2 - kg horizontal rope is fixed in...

    Text Solution

    |

  12. In an organ pipe (may be closed or open ) of 99 cm length standing wav...

    Text Solution

    |

  13. In an organ pipe ( may be closed or open of 99 cm length standing wave...

    Text Solution

    |

  14. In an organ pipe (may be closed or open ) of 99 cm length standing wav...

    Text Solution

    |

  15. Assume end correction approximately equals to (0.3) xx (diameter of tu...

    Text Solution

    |

  16. Two plane harmonic sound waves are expressed by the equations. y(1)(...

    Text Solution

    |

  17. Two waves y(1) = A cos (0.5 pi x - 100 pi t) and y(2) = A cos (0.46 pi...

    Text Solution

    |

  18. Two waves y(1) = A cos (0.5 pi x - 100 pi t) and y(2) = A cos (0.46 pi...

    Text Solution

    |

  19. An oscillator of frequency 680 Hz drives two speakers . The speakers a...

    Text Solution

    |

  20. An oscillator of frequency 680 Hz drives two speakers . The speakers a...

    Text Solution

    |