Home
Class 12
PHYSICS
A transistor is operated in common emitt...

A transistor is operated in common emitter configuration at `V_(c)=2 V` such that a change in the base current from `100 muA` to `200 muA` produces a change in the collector current from `5 mA` to `10 mA`. The current gain is

A

`75`

B

`100`

C

`150`

D

`50`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

For a transistor `I_(E)=I_(B)+I_(C)`
where `I_(E)`=emitter current
`I_(B)`=base current
`I_(C)`=collector current
and current gain `beta =(DeltaI_(C))/(DeltaI_(B))`
`DeltaI_(C)=5xx10^(-3)A`
`DeltaI_(B)=100xx10^(-6)A`
`beta=5/100xx1000=50`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS

    A2Z|Exercise AIIMS Questions|38 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS

    A2Z|Exercise Assertion Reason|18 Videos
  • SEMICONDUCTOR ELECTRONICS

    A2Z|Exercise Section B - Assertion Reasoning|22 Videos
  • NUCLEAR PHYSICS

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|29 Videos
  • SOURCE AND EFFECT OF MAGNETIC FIELD

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A transistor is operated in common emitter configuration at V_(c)=2 V such that a change in the base current from 100 muA to 300 muA produces a change in the collector current from 10 mA to 20 mA . The current gain is

A transistor is operated in common emitter configuration at V_C=2 V . Such that a change in the base current from 100 muA to 200 muA produces a change in the collector current of 5mA to 10 mA. The current gain is

A transistor is operated in common emitter configuration at V_(C)=2V such that a change in the base current from 100muA to 300muA produces a change in the collector current from 10 mA to 20 mA. The current gain is

A transistor is operetaed in common-emitter configuration at V_(c)=2V such that a change in the base current from 100mA to 200mA produces a change in the collector current from 5mA to 10mA . The current gain is

A transistor is operated in common emitter configuration at constant collector voltage V_(c)=1.5 V such that a change in the base current from 100 muA to 150 muA produces a change in the collector current from 5 mA to 10 mA . The current gain (beta) is

A transistor is operated in common emitter configuration at constant collector voltage V_(c)= 1.5 V such that a change in the base current from 100 muA to 150 muA produces a change in the collector current from 5 mA to 10 mA. The current gain (beta) is :-

A transsitor is operated in CE configuration at V_(CC) = 2 V such that a change in base current from 100 muA to 200 muA produces a change in the collector current from 9mA to 16.5 mA. The value of current gain, beta is -

A2Z-SEMICONDUCTOR ELECTRONICS-AIPMT/NEET Questions
  1. The circuit is equivalent to

    Text Solution

    |

  2. A p-n photodiode is fabricated from a semiconductor with a band gap of...

    Text Solution

    |

  3. A transistor is operated in common emitter configuration at V(c)=2 V s...

    Text Solution

    |

  4. The number of beta particles emitter by radioactive sustance is twice ...

    Text Solution

    |

  5. Sodium has body centred packing. Distance between two nearest atoms is...

    Text Solution

    |

  6. Which one of the following statement is false?

    Text Solution

    |

  7. Which one of the following bonds produces a solid taht reflects light ...

    Text Solution

    |

  8. The device that can act as a complete electronic circuit is

    Text Solution

    |

  9. In order to obtain an output Y=1 form the circuit of fig. the inputs m...

    Text Solution

    |

  10. A transistor is operated in common emitter configuration at V(c)=2 V s...

    Text Solution

    |

  11. In forward bias, the width of potential barrier in a P-N junction diod...

    Text Solution

    |

  12. Symbolic representation of four logic gates are shown as

    Text Solution

    |

  13. If a small amount of antimony is added to germanium crystal

    Text Solution

    |

  14. In the following figure, the diodes, which are forward biased, are

    Text Solution

    |

  15. Pure Si at 500K has equal number of electron (n(e)) and hole (n(h)) co...

    Text Solution

    |

  16. A zener diode, having breakdown voltage equal to 15 V is used in a vol...

    Text Solution

    |

  17. Two ideal diodes are connected to a battery as shown in the circuit. T...

    Text Solution

    |

  18. In a CE transistor amplifier, the audio signal voltage across the coll...

    Text Solution

    |

  19. C and Si both have same lattice structure, having 4 bonding electrons ...

    Text Solution

    |

  20. Transfer characterstics [output voltage (V(o)) vs. input voltage (V(i)...

    Text Solution

    |