Home
Class 12
PHYSICS
What is the de-Broglie wavelength of nit...

What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ? Assume that the molecule is moving with the root mean square speed fo molecules at this temperature. (Atomic mass of nitrogen `=14.0076U`) Plank's constant=`6.63xx10^(-34)Js` , Boltzmann constant `=1.38xx10^(-23)JK^(-1)`

Text Solution

Verified by Experts

Here, temperature T=300K, Atomic
mass of nitrogen =14.0076U , mass of nitrogen
molecule `m=2xx14.0076=28.0152U`
`=28.0152xx1,66xx10^(-27)kg`
Let `v_(rms)` be the not mean square speed of the
nitrogen molecule at temperatureT(=300K), then
KE of nitrogen `=3/2 kT`
or `1/2mv_(rms)^2=3/2kT`
or `v_(rms)=sqrt((3kT)/m)`
De-Broglie wavelength of nitrogen molecule
`lambda=h/(mv_(rms))=h/(msqrt(3kT//m))=h/(sqrt(3mkT))`
`=(6.63xx10^(-34))/(sqrt(3xx(28.0512xx1.66xx10^(-27))xx(1.38xx10^(-23))xx300))`
`0.028xx10^-8m=0.028nm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    PRADEEP|Exercise NCERT Exerciese question|1 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    PRADEEP|Exercise Short answer|1 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    PRADEEP|Exercise Problems for Practice (B)|2 Videos
  • ELECTROMAGNETIC INDUCTION & ALTERNATING CURRENT

    PRADEEP|Exercise Multiple Choice Questions|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The temperature of an ideal gas in 3- deimensions is 300 K. The corresponding de - Broglie wavelength of the electron approximately at 300 K , is : [ m_e = mass of electron = 9 xx 10^(-31) kg h = Planck constant = 6.6 xx 10^(-34) Js k_B = Boltzmann constant = 1.38 xx 10^(-33)JK^(-1) ]

The temperature at which oxygen molecules have the same root mean square speed as helium atoms have at 300 K is: Atomic masses: He=4 u, 0 = 16u)

What is the de-Broglie wavelength associated with an electron moving with a speed of 5.4 xx 10^6 ms^(-1) ?

Calculate de-Broglie wavelength of hydrogen molecules (H_(2)) present in a container at 400 K . Assume that molecules travel at rms speed. Boltzmann constant k = 1.38 × 10^(– 23) JK^(– 1) Mass of H_(2) molecule = 2.0 amu

Calculate the number of molecules per unit volume of a perfect gas at 27^(@)C and 10mm of mercury. Density of mercury =13.6xx10^(3) kgm^(-3) and Boltzmann constant =1.38xx10^(-23)JK^(-1)

The momentum of a photon of de Broglie wavelength 5000Å is …………… . [Plank's constant =6.63xx10^(-34)J.s ]

Estimate the average thermal energy of a helium atom at (i) room temperature (27^(@)C) . Boltzmann constant =1.38 xx 10^(-23) JK^(-1)

Find the average magnitude of linear momentum of a helium molecule in a sample of helium gas at 0^(@)C. Mass of a helium molecule =6.64xx10^(-27)kg and Blotzmann constant =1.38xx10^(-23) J K^(-1).

PRADEEP-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Exercise
  1. What is the de-Broglie wavelength of nitrogen molecule in air at 300K ...

    Text Solution

    |

  2. The photoelectric effect can be explained on the basis of

    Text Solution

    |

  3. Which of the following has minimum stopping potential?

    Text Solution

    |

  4. When radiation is incident on a photoelectron emitter, the potential i...

    Text Solution

    |

  5. Two photons, each of energy 2.5 eV are simultaneously incident on the ...

    Text Solution

    |

  6. The maximum velocity of an electron emitted by light of wavelength lam...

    Text Solution

    |

  7. The photoelectric work function for a metal surface is 4.125 eV. The c...

    Text Solution

    |

  8. The slope of frequency of incident light and stopping potential for a ...

    Text Solution

    |

  9. Threshold wavelength for a metal having work function w(0) is lambda. ...

    Text Solution

    |

  10. The work function for metals A , B and C are respectively 1.92 eV , 2....

    Text Solution

    |

  11. The wavelength of the matter wave is independent of

    Text Solution

    |

  12. If E(1), E(2), E(3), E(4) are the respective kinetic energies of elect...

    Text Solution

    |

  13. What is de-Broglie wavelength assciated with electron moving under a ...

    Text Solution

    |

  14. The minimum energy required by an electron to..........form the metal ...

    Text Solution

    |

  15. The maximum kinetic energy of emitted photoelectrons depends on the......

    Text Solution

    |

  16. The ratio of number of photoelectrons ejected to the number of the pho...

    Text Solution

    |

  17. For given photosenstive material, the photoelectric current is...........

    Text Solution

    |

  18. An increase in the frequency of the incident light.............the vel...

    Text Solution

    |

  19. The minimum energy required to ejected an electron from the surface of...

    Text Solution

    |

  20. In photoelectric effect the energy of the free electron does not depen...

    Text Solution

    |

  21. Photon is not a..........but it is a.......... .

    Text Solution

    |