Home
Class 12
PHYSICS
A crystalline plate cut parallel to its ...

A crystalline plate cut parallel to its optical axis is `0.25mm` thick and serves as a quarter-wave plate for a wavelength`lambda = 530nm`. At what other wavelength of visible spectrum will it also serve as a quarter-wave plate? The difference of refractive indices for extraordinary and ordianry rays is assumed to the constant and equal to `n_(e) - n_(0) = 0.0090` at all wavelength of the visible spectrum.

Text Solution

Verified by Experts

Here
`delta = (2pi)/(lambda) xx 0.009 xx 0.25m`
`= (4.5 pi)/(lambda) , lambda "in" mu m`
We check that for `lambda = 428.6 nm delta = 10.5 pi`
`lambda = 529.4 nm delta = 8.5 pi`
`lambda = 692.3 nm delta = 6.5 pi`
These are the only values of `lambda` for which the plate acts as a quarter wave plate.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Dispersion And Absorption Of Light|24 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Optics Of Moving Sources|22 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Diffraction Of Light|60 Videos
  • MECHANICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Mechanics Problems|92 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Electromagnetic Waves, Radiation|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A quartz plate cut parallel to its optical axis is placed between two corssed Nicol prisms so that principle directions form an angle of 45^(@) with the optical axis of the plate. What is the minimum thickness of that plate transmitting light of wavelength lambda = 643nm with maximum intensity while greatly reducing the intensity of transmitting light of wavelength lambda_(2) = 564 nm ? The difference of refractive indieces indices for extroardianry and ordinary rays is assumed to be equal to n_(e) - n_(0) = 0.0090 for both wavelengths.

One has to manufacture a quartz plate cur parallel to its optical axis and not exceeding 0.50mm is thickness. Find the maximum thickness of the plate allowing plane-polarized light with wavelength lambda = 589 nm (a) to experience only rotation of polarization plane, (b) to acquire circular polarization after passing through that plane.

Monochromatic light with circular polarization falls normally on a crystalline plate cut parallel to the optical axis. Behind the plate there is a Nicol prism whose principle direction froms an angle varphi with the optical axis of the plate. Demonsrate that the intensity of light transmitted through that system is equal to I = I_(0) (1 + sin2varphi. sin delta) , where delta is the phase difference between the ordianry and extraordinary rays which is introduced by the plate.

Calculate the thickness of a quarter- wave plate for light of wavelength 4000Å for which mu_(0)=1.5632 " and "mu_(e)=1.5541.

A light wave of wavelength lambda_(0) propagates from point A to point B. We introduce in its path a glass plate of refractive index n and thickness l. Then introduction of the plate alters the phase of the plate at B by an angle phi . If lambda is the wavelength of light on emeriging from the plate, then

A glass plate (n=1.53) that is 0.485 mu m thick and surrounded by air is illuminated by a beam of white light normal to the plate. (a) What wavelengths (in air) within the limits of the visible spectrum (lambda = 400 "to" 700 nm) are intensified in the reflected beam ? (b) What wavelengths within the visible spectrum are intensified in the transmitted light?

IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV-OPTICS-Polarization Of Light
  1. A quartz plate cur parallel to the optical axis placed between two cro...

    Text Solution

    |

  2. White natural light falls on a system of two crossed Nicol prisms havi...

    Text Solution

    |

  3. A crystalline plate cut parallel to its optical axis is 0.25mm thick a...

    Text Solution

    |

  4. A quartz plate cut parallel to its optical axis is placed between two ...

    Text Solution

    |

  5. A quartz wedge with refracting angle Theta = 3.5 is inserted between t...

    Text Solution

    |

  6. Natural monochromatic light of intensity I(0) falls on a system of two...

    Text Solution

    |

  7. Monochromatic light with circular polarization falls normally on a cry...

    Text Solution

    |

  8. Explain how, using a Polaroid and a quarter-wave plate made of positiv...

    Text Solution

    |

  9. Light with wavelength lambda falls on a system of crossed polarizer P ...

    Text Solution

    |

  10. Using the tables of the Appendix, calculate the difference of refracti...

    Text Solution

    |

  11. Plane-polarized light of wavelength 0.59mu m falls on a trihedral quar...

    Text Solution

    |

  12. Natural monochromatic light falls on a system of two crossed Nicol pri...

    Text Solution

    |

  13. Light passes through a system of two crossed Nicol prisms between whic...

    Text Solution

    |

  14. Plane-polarized light of wavelength 589nm propagates along the axis of...

    Text Solution

    |

  15. A Kerr cell is positioned between two crossed Nicol prisms so that the...

    Text Solution

    |

  16. Monochromatic plane-polarized light with angular frequency omega throu...

    Text Solution

    |

  17. A certain substance is placed in a longitudinal magnetic field of a so...

    Text Solution

    |

  18. A narrow beam of plane-polarized light passes through dextrorotatory p...

    Text Solution

    |

  19. A tube of length l = 26 cm is filled with benzence and placed in a lon...

    Text Solution

    |

  20. Experience shows that a body irradiated with light with circular polar...

    Text Solution

    |