Home
Class 12
PHYSICS
Find the thickness of aluminium layer wh...

Find the thickness of aluminium layer which reduces by half the intensity of a narrow monochromatic `X`-ray beam if the corresponding mass absorption coefficient is `mu//rho = 0.32 cm^(2)//g`.

Text Solution

Verified by Experts

`(1)/(2) = e^(-mud)`
or `d = (In2)/(mu) = (In2)/(((mu)/(rho))rho) = 0.80 cm`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Optics Of Moving Sources|22 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Thermal Equation|47 Videos
  • OPTICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Polarization Of Light|43 Videos
  • MECHANICS

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Mechanics Problems|92 Videos
  • OSCILLATIONS AND WAVES

    IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV|Exercise Electromagnetic Waves, Radiation|36 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The intensity of an X-ray beam reduces to 36.8% of its initial intensity after traversing a gold film of thickness 5xx10^(-3)m . Its absorption coefficient is

How many 50% absorption layers are there in the plate reducing the intensity of a narroe X -ray beam eta = 50 times?

How many times will the intensity of a narrow X -ray beam of wavelength 20pm decrease after passing through a lead plate of thickness d = 1.0 mm if the mass absorption coefficient for the given radiation wavelength is equal to mu//rho = 3.6 cm^(2)//g ?

When X -rays if wavelength 0.5Å pass through 10 mm thick Al sheet than their intensity is reduced to one sixth . Find the absorption coefficient for Aluminium.

A beam of light of intensity I_(0) falls normally on a transparent plane-parallel plate of thickness l . The beam contains all the wavelengths in the interval from lambda_(1) to lambda_(2) of equal spectral intensity. Find the intensity of the transmitted beam if in this wavelength interval the absorption coefficient is a linear function of lambda , with exterme values x_(1) and x_(2) . The coefficient of reflection at each surfcae is equal to rho . The secondary reflections are to be neglected.

A beam of monochromatic light passes through a pile of N = 5 identical plane-parallel glass plates each of thickness l = 0.50 cm . The coefficient of reflection at each surface of the plates is rho = 0.050 . The ratio of the intensity of light transmitted through the pile of plates to the intensity of incident light is tau = 0.55 Neglecting the secondary reflections of light, find the absorption coefficient of the given glass.

A point source with luminous intensity I_(0) = 100 cd is positioned at a distance s = 20.0 cm from the crest of a concave mirror with focal length f = 25.0 cm . Find the luminous intensity of the reflected ray if the reflection coefficient of the mirror is rho = 0.80 .

Time in which a layer of ice of thickness 10 cm will increase by 5 cm on te surface of a pond when temperature of the surrounding is -10^(@)C coefficient of thermal conductivity of ice K=0.005((Cal)/(cm-sec-.^(@)C)) and density rho=0.9gram//cm^(3) (L=80cal/g)

A narrow beam of X- ray radiation of wavelength 62pm penetrates an aluminium screen 2.6 cm thick. How thick must a lead screen be to attenuate the beam just as much? The mass absorption coefficients of aluminium and lead for this radiations are equal to 3.48 and 72.0 cm^(2)//g respectively.

IE IRODOV, LA SENA & SS KROTOV-OPTICS-Dispersion And Absorption Of Light
  1. An electron experiences a quasi-elastic force kx and a ''friction forc...

    Text Solution

    |

  2. In some cases permittivity of substance turns out to be a complex or a...

    Text Solution

    |

  3. A sounding of dilute plasma by radiowaves of various frequencies revea...

    Text Solution

    |

  4. Using the definition of the group velocity u, derive Rayleigh's fromul...

    Text Solution

    |

  5. Find the relation between the group velocity u and phase velocity upsi...

    Text Solution

    |

  6. In a certain medium the relationship between the group and phase veloc...

    Text Solution

    |

  7. The refractive index of carbon dioxide at the wavelengths 509, 534 and...

    Text Solution

    |

  8. A train of plane light waves propagates in the medium where the phase ...

    Text Solution

    |

  9. A beam of natural light of intensity I(0) falls on a system of two cro...

    Text Solution

    |

  10. A plane monochromatic light wave of intensity I(0)falls normally on a ...

    Text Solution

    |

  11. Two plates, one of thickness d(1) = 3.8 mm and the other oof thickness...

    Text Solution

    |

  12. A beam of monochromatic light passes through a pile of N = 5 identical...

    Text Solution

    |

  13. A beam of monichromatic light falls normally on the surfcae of a plane...

    Text Solution

    |

  14. A beam of light of intensity I(0) falls normally on a transparent plan...

    Text Solution

    |

  15. A light filter is a plate of thickness d whose absorption coefficient ...

    Text Solution

    |

  16. A point source of monochromatic light emitting a lumninous flux Phi is...

    Text Solution

    |

  17. How many times will the intensity of a narrow X-ray beam of wavelength...

    Text Solution

    |

  18. A narrow beam of X-ray radiation of wavelength 62pm penetrates an alum...

    Text Solution

    |

  19. Find the thickness of aluminium layer which reduces by half the intens...

    Text Solution

    |

  20. How many 50% absorption layers are there in the plate reducing the int...

    Text Solution

    |