Home
Class 12
PHYSICS
A 10 kg mass moves x-axis. Its accelerat...

A 10 kg mass moves x-axis. Its acceleration as function of its position is shown in the figure. What is the total work done on the mass by the force as the mass moves from x = 0 to x = 8 cm ?

A

8 J

B

`10^(-2) J`

C

`8 xx 10^(-2) J`

D

`4 xx 10^(-2) J`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

Work done = m `xx` (area under the graph)
`=10xx(1)/(2)xx20xx8xx10_(-4)J=8xx10_(-2)J`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.20|9 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.21|20 Videos
  • DAILY PRACTICE PROBLEM

    RESONANCE|Exercise DPP No.18|9 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    RESONANCE|Exercise High Level Problems (HIP)|21 Videos
  • ELECTRO MAGNETIC WAVES

    RESONANCE|Exercise Exercise 3|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 100 g block moves along X- axis. Its acceleration as a function of displacemetn is shown in figure. Calculate work done (in joule) on the block by the force applied as the block moves from x=0 to x=8m .

Force acting on a particle varies with x as shown in figure. Calculate the work done by the force as the particle moves from x = 0 to x = 6.0 m.

A Force F acting on an object varies with distance x as shown in the figure. The work done by the force in moving the object from x = 0 to x = 8m is

A force F acting on an object varies with distance x as shown in the figure. The work done by the force in moving the object from x=0 to x = 20 m is

A 5 kg block moves in a straight line on a horizontal frictionless surface under the influence of a force that varies with position as shown in the figure. Find the work done by this force as the block moves from the origin to x = 8m.

The acceleration of the 10 kg mass block shown in the figure is : -

A 10-kg block moves in a straight line under the action of a force that varies with position as shown in figure. How much work does the force do as the block moves from origin to x=8m ?

A particle is subjected to a force F_(x) that varies withes position as shown in figure. Find the work done by the force on the body as it moves (a) from x =10.0 m to x =5.0 m , (b) from x =5.0 m to x =10.0 m , (c ) from x =10. 0 m to x =15.0 m , (d) what is the total work done by the force over the distance x =0 to x =15.0 ? .

An object moving along the x axis is acted upon by a forse F_(x) that varies with position as shown . How much work is done by this force as the moves from x=2m to x = 8 am ?

A block of mass 10 kg, moving with acceleration 2m//s^(2) on horizontal rough surface is shown in figure

RESONANCE-DAILY PRACTICE PROBLEM-DPP No.19
  1. The rainbow formed after or during the rain is due to

    Text Solution

    |

  2. The ratio of de Broglie wavelength of a proton and a neutron moving wi...

    Text Solution

    |

  3. Momentumof gamma - ray proton of energy 3 eV in kg-m/s will be

    Text Solution

    |

  4. A metal surface is illuminated by a light of given intensity and frequ...

    Text Solution

    |

  5. In the track shown in figure section AB is a quadrant of a circle of 1...

    Text Solution

    |

  6. Wedge of 10 kg is free to move on horizontal surface. At the given ins...

    Text Solution

    |

  7. A particle of mass 5kg is moving on rough fixed inclined plane with co...

    Text Solution

    |

  8. A perfectly straight protion of a uniform rope has mass M and length L...

    Text Solution

    |

  9. Two blocks of masses 8kg and 6kg are connected with a string & placed ...

    Text Solution

    |

  10. The kinetic energy of a body moving along a straight line varies with...

    Text Solution

    |

  11. A mass of 100 g strikes the wall with speed 5 m//s at an angle as show...

    Text Solution

    |

  12. A uniform chain of length l is placed on rough table with length l//n ...

    Text Solution

    |

  13. Starting from rest a 10 kg object is acted upon by only one force as i...

    Text Solution

    |

  14. A 10 kg mass moves x-axis. Its acceleration as function of its positio...

    Text Solution

    |

  15. A block of mass 50 kg slides over a horizontal distance of 1m. If the ...

    Text Solution

    |

  16. A point object is placed at a distance 20 cm from the focus of a conca...

    Text Solution

    |

  17. Twp boats are moving along perpendicular paths on a still take at righ...

    Text Solution

    |

  18. A truck travelling due North at 50 km h^(-1) turns West and travels a...

    Text Solution

    |

  19. An atom consists of theree energy levels given by a ground state with ...

    Text Solution

    |

  20. The largest wavelength in the ultraviolet region of the hydrogen spect...

    Text Solution

    |