Home
Class 11
PHYSICS
Velocity time equation of a particle mov...

Velocity time equation of a particle moving in a straight line is `v=2t-4` for `tle2s` and `v=4-2t` for `tgt2`.The distance travelled by the particle in the time interval from `t=0` to `t=4s ` is (Here `t` is in second and `v` in m/s)

A

`12m`

B

`16m`

C

`4m`

D

`8m`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • KINEMATICS 1

    DC PANDEY|Exercise MCQ_TYPE|27 Videos
  • KINEMATICS 1

    DC PANDEY|Exercise COMPREHENSION_TYPE|19 Videos
  • KINEMATICS

    DC PANDEY|Exercise INTEGER_TYPE|11 Videos
  • LAWS OF MOTION

    DC PANDEY|Exercise Medical entrances gallery|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If S=2t^(3)-4t^(2)+12t , then distance travelled during the time -interval [0,1] is

The diagram shows the displacement - time graph for a particle moving in a straight line. The distance (in m) coverted by the particle in the time interval t=0 to t=5s is

The instantaneous velocity of a particle moving in a straight line is given as v = alpha t + beta t^2 , where alpha and beta are constants. The distance travelled by the particle between 1s and 2s is :

Velocity (in m/s) of a particle moving in a straight line given by v=(t^(2)-2t_1) . Match Table-1 with Table -2

If the distance s travelled by a particle in time t is s=a sin t +b cos 2t , then the acceleration at t=0 is

The velocity 'v' of a particle moving along straight line is given in terms of time t as v=3(t^(2)-t) where t is in seconds and v is in m//s . The distance travelled by particle from t=0 to t=2 seconds is :

The displacement of a particle moving in a straight line is described by the relation s=6+12t-2t^(2) . Here s is in metre and t in second. The distance covered by the particle in first 5s is

The position of a particle moving along the straight line is given as s= (t^(2)-4t+3)m where t is time in s .The magnitude of displacement of the particle during time interval t=0 to till its velocity becomes zero

The velocity v of a particle at any instant t moving in a straight line is given by v=s +1 where s meter is the distance travelled in t second what is the time taken by the particle to cover a distacne of 9m ?

A particle moves along a straight line its velocity dipends on time as v=4t-t^(2) . Then for first 5 s :