Home
Class 11
PHYSICS
A body of mass m= 20 g is attached to an...

A body of mass m= 20 g is attached to an elastic spring of length L=50 cm and spring constant k=2 `Nm^(-1)`. The syste is revolved in a horizontal plan with a frequency v=30 rev/min. Find the radius of the circular motion and the tension in the spring .

A

`0.55 m, 0.1 1N`

B

`0.5 m, 0.52 N`

C

`0.55 m, 0.1 N`

D

`0.9 m, 0.2 N`

Text Solution

Verified by Experts

(c) Angular velocity `omega=2pir=2pixx(30)/(60)=pi rad//s` For an elastic spring force `F=kx.` Where x is the extension
Radius of circular motion `r=L+x`
Centripetal force `=mromega^(2)=F`
`rArr" " M(L+x)omega^(2)=kx`
`rArr" " x=(mLomega^(2))/(k-momega^(2))=(0.02xx0.5xx(3.14)^(2))/(2-0.02xx(3.14)^(2))`
Radius of the circular motion (r) `=L+x=0.5+0.05=0.55 M`
Tension in the spring `T=kx =2xx0.05=0.1 N`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CIRCULAR MOTION

    BITSAT GUIDE|Exercise BITAST Archives|5 Videos
  • ELASTICITY

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT ARCHIVES|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A block of mass 'm' is attached to a spring in natural length of spring constant 'k' . The other end A of the spring is moved with a constat velocity v away from the block . Find the maximum extension in the spring.

When a 20 g mass hangs attached to one end of a light spring of length 10 cm, the spring stretches by 2 cm. The mass is pulled down until the total length of the spring is 14 cm. The elastic energy, (in Joule) stored in the spring is :

A block of mass m having charge q is attached to a spring of spring constant k . This arrangement is placed in uniform electric field E on smooth horizontal surface as shown in the figure. Initially spring in unstretched. Find the extension of spring in equilibrium position and maximum extension of spring.

When a 1.0kg mass hangs attached to a spring of length 50 cm, the spring stretches by 2 cm. The mass is pulled down until the length of the spring becomes 60 cm. What is the amount of elastic energy stored in the spring in this condition. if g = 10 m//s^(2).

A mass m attached to spring of natural length l_0 and spring constant k. One end of string is attached to centre of disc in horizontal plane which is being rotated by constant angular speed omega . Find extension per unit length in spring (given k gtgt m omega^2 ) :

A rod of mass m and length l is connected by two spring of spring constants k_(1) and k_(2) , so that it is horizontal at equilibrium. What is the natural frequency of the system?

A body of mass m is attached by an inelastic string to a suspended spring of spring constant k . Both the string and the spring have negligible mass and the string is inextensible and of length L . Initially, the mass m is at rest. The largest amplitude A_(max) , for which the string will remain taut throughout the motion is

Two smooth blocks of mases m_(1) and m_(2) attached with an ideal spring of stiffness k and kept on hrozontal surface. If m_(1) is projected with a horizontal velocity v_(0) . Find the maximum compression of the spring.