Home
Class 11
PHYSICS
If at NTP, velocity of sound in a gas is...

If at NTP, velocity of sound in a gas is 1150 m/s, then find out the rms velocity of gas molecules at NTP. (Given R=8.3J/mol/K, `C_(P)=4.8` cal/mol/k).

A

1600m/s

B

1532.19m/s

C

160m/s

D

16m/s

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
b

`R=(8.3)/(4.2)` cal/mol/k
`C_(v)=C_(p)-R=(4.8-(8.3)/(4.2))=2.824`
`gamma=(C_(p))/(C_(v))=(4.8)/(2.824)=169`
Since, `V=sqrt(((3)/(gamma))))V_(a)=1532.19m//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 25|1 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 26|1 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 23|1 Videos
  • HEAT, TEMPERATURE AND CALORIMETRY

    BITSAT GUIDE|Exercise Bitsat archives|9 Videos
  • MAGNETOSTATICS

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT Archives|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

If at STP velocity of sound in a gas in 400 ms ^(-1)( gamma =1.5), then what will be the rms velocity of gas molecules at NTP.

If at STP , velocity of sound in a gas ( gamma = 1.5) is 600 m/s , the r.m.s. velocity of the gas molecules at STP will be

Calculate the rms velocity of CO_(2) molecules at N.T.P. Given R = 8.31 K "mole"^(-1)K^(-1) .

if the density of airr at N.T.P. is 1.25 kg//m^(3) , then the r.m.s. velocity of air molecules at N.T.P. will be

The density of oxygen at N.T.P. is 16xx0.089kg//m^(3) then the R.M.S. velocity of oxygen molecules at N.T.P. would be

If c_(0) and c denote the sound velocity and the rms velocity of the molecules in a gas, then

If the R.M.S. velocity of oxygen molecules at NTP is 460 m/s, then the R.M.S. velocity at 127^(@)C will be

The r.m.s . velocity of hydrogen at 27^(@)C, R= 8.314 J mol^(-1)K^(-1) is:

R.M.S. velocity of oxygen molecules at N.T.P is 0.5 km.ls. The R.M.S velocity for the hydrogen molecule at N.T.P is