Home
Class 11
PHYSICS
In a process PT=constant, if molar heat ...

In a process PT=constant, if molar heat capacity of a gas is C=37.35 J/mol-K, then find the number of degrees of freedom of molecules in the gas.

A

n=10

B

n=5

C

n=6

D

n=7

Text Solution

Verified by Experts

Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 31|1 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 32|1 Videos
  • LAWS OF THERMODYNAMICS

    BITSAT GUIDE|Exercise 29|1 Videos
  • HEAT, TEMPERATURE AND CALORIMETRY

    BITSAT GUIDE|Exercise Bitsat archives|9 Videos
  • MAGNETOSTATICS

    BITSAT GUIDE|Exercise BITSAT Archives|8 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The number of degrees of freedom of molecules of argon gas is

If the molar heat capacity of a gas in the process PT= constant is 5R, the number of degrees of freedom of molecules in the gas is

The molar heat capacity of a gas in a process

For a gas gamma = 9//7 . What is the number of degrees of freedom of the molecules of this gas ?

For a gas, gamma = 9//7 . What is the number of degrees of freedom of the molecules of this gas ?

A gas has molar heat capacity C = 4.5 R in the process PT = constant . The number of degrees of freedom of molecules in the gas is

A gas undergoes a process such that pprop1/T . If the molar heat capacity for this process is C=33.24J//mol-K , find the degree of freedom of the molecules of the gas.

1.If the molar heat capacity of a gas in the process PT= constant is 5R ,the number of degrees of freedom of molecules in the gas is (P= pressure, T= absolute temperature, R= universal gas constant (A) 4, (B) 5 (C) 6 (D) 3

The degrees of freedom of a molecule of a triatomic gas are