Home
Class 12
CHEMISTRY
The molar conductivity of 0.025 mol L^(-...

The molar conductivity of `0.025 mol L^(-1)` methanoic acid is `46.1 S cm^(2) mol^(-1)`. Its degree of dissociation `(alpha)` and dissociation constant. Given `lambda^(@)(H^(+))=349.6 S cm^(-1)` and `lambda^(@)(HCOO^(-)) = 54.6 S cm^(2) mol^(-1)`.

A

`K_(a)=3.67xx10^(4)alpha=0.214`

B

`K_(a)=3.67xx10^(-4)alpha=0.114`

C

`K_(a)=2.25xx10^(-4)alpha=0.150`

D

`K_(a)=2.25xx10^(-2)alpha=0.314`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`Lambda_(m)^(@)(HCOOH)=lambda^(@)(H^(+))+lambda^(@)(HCOO^(-))=349.6+54.6S cm^(2) mol^(-)`
`=404.2 S cm^(2) mol^(-)`
`Lambda_(m)^(c )=46.1S cm^(2) mol^(-1)` (Given)
`alpha=(Lambda_(m)^(c ))/(Lambda_(m)^(@))=(46.1)/(404.2)=0.114`
`{:(HCOOH hArr HCOO^(-)+H^(+)),("Initial conc. C mol L"^(-1)),("Conc. at eqm."C(1-alpha)C alpha " " C alpha):}`
`K_(alpha)=(C alpha.C alpha)/(C(1-alpha))=(C alpha^(2))/(1-alpha)=(0.025xx(0.114)^(2))/(1-0.114)=3.67xx10^(-4)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTRO CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise SUBJECTIVE QUESTIONS|48 Videos
  • ELECTRO CHEMISTRY

    NARAYNA|Exercise LEVEL-V|67 Videos
  • 15TH GROUP ELEMENTS

    NARAYNA|Exercise EXERCISE - 4 (NCERT EXEMPLERS/HOTs)|27 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The molar conductivity of 0.025 M methanoic acid (HCOOH) is 46.15" S "cm^(2)mol^(-1) . Calculate its degree of dissociation and dissociation constant. Given lambda_((H^(+)))^(@)=349.6" S "cm^(2)mol^(-1) and lambda_((HCOO^(-)))^(@)=54.6" S " cm^(2)mol^(-1) .

The molar conductivity of 0.25 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm^(2) mol^(-1) . Calculate the degree of dissociation constant. Given : lambda_((H^(o+)))^(@)=349.6S cm^(2)mol^(-1) and lambda_((CHM_(3)COO^(c-)))^(@)=54.6Scm^(2)mol^(-1)

NARAYNA- ELECTRO CHEMISTRY-LEVEL-VI
  1. Given the overall formation constant of the [Fe(CN)(6)]^(4-) ion as 10...

    Text Solution

    |

  2. For the cell reaction: 2Fe^(3+)(aq)+2l^(-)(aq)to2Fe^(2+)(aq)+l(2)(aq...

    Text Solution

    |

  3. The molar conductivity of 0.025 mol L^(-1) methanoic acid is 46.1 S cm...

    Text Solution

    |

  4. An alloy of Pb-Ag weighing 1.08g was dissolved in dilute HNO(3) and th...

    Text Solution

    |

  5. consider the standard reduction potentials (in volts) as shown in figu...

    Text Solution

    |

  6. Calculate the e.m.f. of the cell Pt|H(2)(1.0atm)|CH(3)COOH (0.1M)||N...

    Text Solution

    |

  7. In two vessels each containing 500mL water, 0.05m mol of aniline (K(b)...

    Text Solution

    |

  8. Construct the cell corresponding to the reaction : 3Cr^(2+)(1M)rarr 2C...

    Text Solution

    |

  9. For the half cell At pH = 3 electrode potential is

    Text Solution

    |

  10. For the galvanic cell : Ag|AgCl(s)),KCl(0.2M)||KBr(0.001M),AgBr(s)|A...

    Text Solution

    |

  11. Consider the reaction fo extraction of gold from its ore Au +2CN^(-)...

    Text Solution

    |

  12. A hydrogen electrode X was placed in a buffer solution of sodium aceta...

    Text Solution

    |

  13. An saturated solution in AgA (K(sp) = 3 xx 10^(-14)) and AgB(K(sp) = 1...

    Text Solution

    |

  14. The standard emf of the cell. Cd(s) | CdCl(2) (aq) rightarrow 2Ag(s)...

    Text Solution

    |

  15. The standard electrode potentials, E(I(2)//I^(-))^(@), E(Br^(-)//Br(2)...

    Text Solution

    |

  16. In which of the following (E("cell")-E("cell")^(@))=0

    Text Solution

    |

  17. Select the correct statements if 9.65 A current is passed for 1 hour t...

    Text Solution

    |

  18. The electolysis of acetate solution produces ethane according to react...

    Text Solution

    |

  19. 100ml of 0.05M CuSO(4)("aq") solution was electrolysed using inert ele...

    Text Solution

    |

  20. What is the potential of an electrode which originally contained 0.1 M...

    Text Solution

    |