Atomic mass of Ca + (2 × atomic mass of Cl) `= 40 + 2 × 35.5 = 40 + 71 = 111 u`
Topper's Solved these Questions
ATOMS AND MOLECULES
NCERT|Exercise Exercise|25 Videos
ATOMS AND MOLECULES
NCERT|Exercise Example|2 Videos
IS MATTER AROUND US PURE?
NCERT|Exercise EXERCISE|17 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
(a) Calculate the formula unit mass of Na_(2)SO_(4) (b) What is the mass of one mole of sulphur atoms? (c) Convert 12 g of oxygen into mole.
Calculate formula unit mass of CuSO_(4)
Calculate formula unit mass of Na_(2)CO_(3).10H_(2)O
Calculate formula unit mass of Al_(2)(SO_(4))_(3)
What is meant by the term chemical formula ? Write the chemical formula of calcium oxide. Calculate its formula unit mass. ("Atomic mass of Ca"=40u, O=16u) .
Calculate the molarity of a solution of CaCl_(2) if on chemical analysis it is found that 500 mL of CaCl_(2) solution contain 1.505 xx 10^(23) Cl^(-) ions.