Home
Class 11
PHYSICS
The position time graph of a body of mas...

The position time graph of a body of mass `2 kg` is as given in What is the impulse on the body at ` t = 0 ` s and `t = 4 s` ?
.

Text Solution

Verified by Experts

Given , mass of the body (m) = 2kg
From the position- time graph , the body is at x = 0 when t = 0 i.e., body is at rest .
`therefore` impulse at t = 0 , s = 0 is zero
From t = 0 s to t = 4 s , the position-time graph is a straight line , which shows that body moves with uniform velocity.
Beyond t = 4s , the graph is a straight line parallel to time axis , i.e., body is at rest (v=0).
Velocity of the body = slope of position-time graph
= tan `theta = (3)/(4)` m/s
Impulse (at t = 4 s) = change in momentum
= mv-mu
= m(v-u)
= `2(0 - (3)/(4))`
= `-(3)/(2) kg-m//s = -1.5 ` kg-m/s
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • LAWS OF MOTION

    NCERT EXEMPLAR|Exercise Short answer type questions|6 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT EXEMPLAR|Exercise Long answer Type Questions|9 Videos
  • LAWS OF MOTION

    NCERT EXEMPLAR|Exercise Mutiple Choice Questions (More than One Options)|6 Videos
  • KINETIC THEORY

    NCERT EXEMPLAR|Exercise Multiple Choice Questions (MCQs)|31 Videos
  • MECHANICAL PROPERTIES OF FLUIDS

    NCERT EXEMPLAR|Exercise Long Answer Type Questions|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The position-time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at t = 2s is :

Fig. shows the position-time graph of a particle of mass 4 kg. What is the (i) force acting on the particle for t lt 0, t lt 4 s, 0 lt t lt 4 s ? (ii) impulse at t = 0 and t = 4 s? Assume that the motion is one dimensional.

45 Shows position time graph of a particle of mass 100g Find the impulse at t = 0 and at t = 4 s .

Position time graph of a particle of mass 2 kg is shown in figrure. Total work done on the particle from t=0 to t=4s is

In the figure, the position time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at t=2 second is :