Home
Class 11
CHEMISTRY
How many moles of SO(2) will occupy a vo...

How many moles of `SO_(2)` will occupy a volume of 10 litre at a pressure of 15 atm and temperature 624 K ? (a = 6.71 atm `L^(2) mol^(-2)`, b = 0.0564 litre `mol^(-1)`)

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
3
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise Linked comprehension type question|6 Videos
  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise p 2|7 Videos
  • STATES OF MATTER (GASES AND LIQUIDS)

    OP TANDON|Exercise Matrix Matching type questions|7 Videos
  • SOLUTIONS (GENERAL AND COLLIGATIVE PROPERTIES)

    OP TANDON|Exercise Self Assessment|31 Videos
  • STATES OF MATTER (SOLID STATE)

    OP TANDON|Exercise SELF ASSESSMENT Section VI|3 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Find the temperature at which 3 moles of SO_(2) will occupy a volume of 10 litre at a pressure of 15 atm a = 6.71 atm "litre"^(2) mol^(-2), b = 0.0564 " litre " mol^(-1)

At what temperature 28 g of N_(2) will occupy a volume of 20 litres at 2 atm ?

Calculate from the vander wall's equation, the temperature at which 192 gm of SO_(2) would occupy a vol. of 10 md^(3) at 15 atm pressure. [ a= 6.7 atm lit^(2) mol^(2) , b=0.0564 lit mol^(-1) ]

If two moles of an ideal gas at 500 K occupies a volume of 41 litres, the pressure of the gas is (R = 0.082 L atm K^(-1) mol^(-1))

Compare the temperature of 3 molof SO_(2) at 15 bar occupying a volume of 10 L obtained by the ideal gas equation and van der Waals equation (a="6.7 bar L"^(2)"mol"^(-2), b="0.0564 L mol"^(-1))

How many moles of Helium gas occupy 22.4 L at 0^(@)C at 1 atm pressure?

At what temperature will 128 g of SO_(2) confined in a vessel of 5 dm^(3) capacity exhibit a pressure of 10.0 bar? The van der waals constants for SO_(2) are a = 6.7 bar L^(2) mole^(-2) and b = 0.0564 L mol^(-1) .