A piece of `Al` wieghing `2.7 g` is titrated with `75.0 mL` of `H_(2) SO_(4)` (specific gravity `1.8 mL^(-1)` and 24.7% `H_(2) SO_(4)` by weight). After the metal is completely dissolved, the solution is diluted to `400 mL`. Calculate the molarity of free `H_(2) SO_(4)` solution.
Text Solution
Verified by Experts
Mass of `H_(2)SO_(4)=(24.7)/(100)xx75xx1.18` =21.8595 g Reaction : `underset(2xx27)(2Al)+underset(3xx98)(3H_(2)SO_(4)) to Al_(2)(SO_(4))_(3)+3h_(2)` `H_(2)SO_(4)` required for dissolving 2.7 g Al `=(3xx98)/(2xx27)xx2.7=14.7 g` `H_(2)SO_(4)` left unreacted =(21.895-14.7)g=7.1595 g 7.1595 g `H_(2)SO_(4)` is present in 400 mL Amt. of `H_(2)SO_(4)` present in one litre`=(7.1595)/(400)xx1000 g` =17.898 g No. of g moles of `H_(2)SO_(4)=(17.898)/(98)=0.1826` Hence, molartiy of `H_(2)SO_(4)=0.1826 M`
Topper's Solved these Questions
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 21|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 22|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 19|2 Videos
THE COLLOIDAL STATE
OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Calculate molality of 1.2M H_(2)SO_(4) solution? If its p=1.4g//mL
Find the molality of H_(2)SO_(4) solution whose specific gravity is 1.98 mL^(-1) and 93% by volume H_(2)SO_(4)
Find the molality of H_(2)SO_(4) solution whose specific gravity is 1.98 mL^(-1) and 90% by volume H_(2)SO_(4)
75 ml of H_(2)SO_(4) (specific gravity is 1.18) containing 49% H_(2)SO_(4) by mass is diluted to 590 ml. Calculate molarity of the diluted solution , [S = 32]
Find the molality of H_(2)SO_(4) solution whose specific gravity is 1.98 g ml^(-1) and 95% by volume H_(2)SO_(4)
Find the molality fo H_(2)SO_(4) solution whose specific gravity is 1.98 g mL^(-1) and 98% (Weight/volume) H_(2)SO_(4) .
The normility of a solution that results from mixing 4g of NaOH, 500 mL of 1 M HCl , and 10.0mL of H_(2)O_(4) (specific gravity 1.149% H_(2) SO_(4) by weight) is The total volume of solution was made to 1 L with water)