`5 mL` of `8 N HNO_(3), 4.8 mL` of `5N HCl` and a certain volume of `17 M H_(2)SO_(4)` are mixed together and made upto `2 "litre"`. `30 mL` of this acid mixture exactly neutralizes `42.9 mL` of `Na_(2)CO_(3)` solution containing `1 g Na_(2)CO_(3)`. `10 H_(2)O "in" 100 mL` of water. Calculate the amount of sulphate ions in `g` present in solution.
Text Solution
Verified by Experts
Molecular mass of `Na_(2)CO_(3). 10 H_(2)O=286` Equivalent mass of `Na_(2)CO_(3).10H_(2)O=(286)/(2)=143` 100 mL solution of sodium carbone contains =1 g 1000 mL solution of sodium carbone contains=10 g Normality of the solution`=(10)/(143)` Applying the formula, Normality of acid solution` xx` its volume =Normality of sodium carbonate solution` xx` its volume, Normality of the acid solution `=(10xx42.9)/(143xx30)=0.1` Let V mL be the volume of `H_(2)SO_(4)` teken. `8xx5+4.8xx5+34xxV=0.1xx2000` V=4 mL Amount of `SO_(4)^(2-)=("Normality" xx "Eq. mass" xx"Volume")/(1000)` `=(34xx48xx4)/(1000)=6.528 g`
Topper's Solved these Questions
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 24|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 26|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 21|2 Videos
THE COLLOIDAL STATE
OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
10 " mL of " 2 M HCl and 20 " mL of " 1 M HNO_3 and V volume of 5M H_2SO_4 are mixed together and the solution was made upto 5 L. 10 " mL of " this acid solution exactly neutralises 28.6 " mL of " Na_2CO_3 solution containing 1 g of Na_2CO_4.10H_2O in 100 " mL of " water. Calculate the amount of SO_4^(2-) ions in grams present in solution.
25mL of 2N HCl, 50 mL "of" 4N HNO_(3) and xmL H_(2)SO_(4) are mixed together and the total volume is made up to 1L after dilution. 50mL if this acid ixture completely reacteed with 25mL of a 1 N Na_(2)CO_(3) solution. The value of x is:
50 mL of 1 M HCl, 100 mL of 0.5 M HNO_(3) , and x mL of 5 M H_(2)SO_(4) are mixed together and the total volume is made upto 1.0 L with water. 100 mL of this solution exactly neutralises 10 mL of M//3 Al_(2) (CO_(3))_(3) . Calculate the value of x .
5mL of N HCI, 20 mL of N//2 H_(2)SO_(4) and 30 mL of N//3 HNO_(3) are mixed together and volume made to one litre. The normality of the resulting solution is