A small amount of `CaCO_(3)` completely neutralises 525 mL of 0.1 N HCl and no acid is left in the end. After converting all calcium chlorine to `CaSO_(4)`, how much plaster of Paris can be obtained ?
Text Solution
Verified by Experts
525 mL of 0.1 N HCl=525 mL of 0.1 N `CaCl_(2)` =525 mL of 0.1 N plaster of Paris Molecular mass of plaster of Paris`=CaSO_(4). (1)/(2)H_(2)O=145` Equivalent mass of plaster of Paris `=(145)/(2)=72.5` Mass of plaster of Pairs in 525 mL of 0.1 N solution `=(Nxx ExxV)/(1000)=(0.1xx72.5xx525)/(1000)` =3.806 g
Topper's Solved these Questions
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 26|2 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 7|3 Videos
VOLUMETRIC ANALYSIS
OP TANDON|Exercise Example 22|2 Videos
THE COLLOIDAL STATE
OP TANDON|Exercise Self Assessment|21 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
How much of NaOH is reuired to neutralise 1500 cm^(3) of 0.1 N HCl (Na=23)?
100 g CaCO_(3) reacts with 1 litre 1 N HCl . On completion of reaction how much weight of CO_(2) will be obtain