Home
Class 12
PHYSICS
A voltage of peak value 283 V and varyin...

A voltage of peak value 283 V and varying frequency is applied to series LCR combination in which `R=3Omega, L=25 mH` and `C=400 mu F`. Then the frequency (in Hz) of the source at which maximum power is dissipated in the above is

A

`51.5`

B

`50.7`

C

`51.1`

D

`50.3`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

Here, `V_(0)=283 V, R = 3Omega, L=25xx10^(-3)H`
`C=400 mu F = 4xx10^(-4)F`
Maximum power is dissipated at resonance, for which
`upsilon = (1)/(2pi sqrt(LC))=(1xx7)/(2xx22sqrt(25xx10^(-3)xx4xx10^(-4)))`
`=(7xx10^(3))/(44sqrt(10))=50.3 Hz`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Lc Oscillations|9 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Transformers|16 Videos
  • ALTERNATING CURRENT

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Ac Voltage Applied To A Series Lcr Circuit|28 Videos
  • ATOMS

    NCERT FINGERTIPS|Exercise Assertion And Reason|15 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

.A sinusoidal voltage of peak value "283V" and frequency 50Hz is applied to a series LCR circuit in which R=3Omegaa L=25.48mH and C=796 muF .The power factor is

A sinusoidal voltage of peak value 293 V and frequency 50 Hz is applie to a series LCR circuit in which R=6 Omega, L=25 mH and C=750mu F . The impedance of the circuit is

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which R = 3 Omega, L = 25.48 mH , and C = 796 mu F . Find the impdedance of the circuit.

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which R = 3 Omega, L = 25.48 mH, and C = 796 mu F, then the power dissipated at the resonant condition will be-

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and angular frequency 320/s is applied to a series LCR circuit. Given that R = 5 Omega L = 25 mH and C = 1000 mu F. The total impedance, and phse difference between the voltage across the source and the current will respectively be

An sinusoidal voltage of peak value 300 V and an argular frequency omega = 400 rads^(-1) is applied to series L-C-R circuit , in which R = 3 Omega , L = 20 mH and C = 625 mu F .The peak current in the circuit is

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and angular frequency 320/s is applied to a series LCR circuit.Given that R = 5Omega, L = 25 mH and C = 1000 mu F .The total impedance, and phase difference between the voltage across the source and the current will respectively be:

A sinusoidal voltage of peak value 283 V and frequency 50 Hz is applied to a series LCR circuit in which R = 3 ohm , L = 25.48 mH and C = 796 mu F . Find (a) the impedance of the circuit (b) phase difference between the voltage across the source and current (c) the power dissipated in the circuit and (d) the power factor.

A series LCR circuit has R=5 Omega, L=40 mH and C=1mu F , the bandwidth of the circuit is