Calculate the work done by `0.1` mole of a gas at `27^(@)C` to double its volume at constant pressure `(R = 2 cal mol^(-1)K^(-1))`
Text Solution
AI Generated Solution
To calculate the work done by 0.1 mole of a gas at 27°C to double its volume at constant pressure, we can follow these steps:
### Step 1: Identify the Given Data
- Number of moles (n) = 0.1 moles
- Initial temperature (T1) = 27°C = 27 + 273 = 300 K
- Final volume (V2) = 2 * V1 (since the volume doubles)
- Gas constant (R) = 2 cal mol^(-1) K^(-1)
...
Topper's Solved these Questions
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise C-2|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise C-3|1 Videos
THERMODYNAMICS
RESONANCE|Exercise B-3|1 Videos
TEST SERIES
RESONANCE|Exercise CHEMISTRY|50 Videos
Similar Questions
Explore conceptually related problems
Work done by 0.1 mole of a gas at 27^(@)C to double its volume at constant pressure is (R=2" cal mol"^(-1).^(@)K^(-1))
Work done by 0.1 mole of a gas at 27^@ C to double its volume at constant pressure is (use R=2 cal/mol ""^(@) C)
What is the work done by 0.2 mole of a gas at room temperature to double its volume during isobaric process? (Take R=2 cal mol^(-1).^(@)C^(-1) )
Calculate the work done by 1 mole of gas if temperature is changed from O^circC to 200^circC at one atmosphere ( R =2 cal K^-1 mole^-1').
The work done by one mole of ideal gas when its temperature is increased by 1^@C at constant pressure is
The volume of 2.8g of CO at 27^(@)C and 0.821 atm pressure is (R=0.0821 lit. atm mol^(-1)K^(-1))
0.1 moles of diatomic gas at 27^(@)C is heated at constant pressure, so that the volume is doubled. If R=2cal.mol^(-1)k^(-1) , the work done is