Home
Class 12
CHEMISTRY
70 calories of heat required to raise th...

70 calories of heat required to raise the temperature of 2 moles of an ideal gas at constant pressure from `30^@Cto 35^@C.` The amount of heat required (in calories) to raise the temperature of the same gas through the same range `(30^@C to 35^@C)` at constant volume is:

Text Solution

Verified by Experts

`dU_(1) = dQ_(1)-dW_(1) rArr = 70-2R Delta T`
`D=dU_(1) = 70-10R rArr dU_(2) = dQ_(2)-d W_(2)`
`dU_(2) = dQ_(2)-O rArr As dU_(1) = dU_(2)`.
`70 - 10R = dQ_(2) rArr dQ_(2) = 50 cal " " [R = 2 cal]`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

Similar Questions

Explore conceptually related problems

105 calories of heat is required to raise the temperature of 3 moles of an ideaol gas at constant pressure from 30^(@)C to 35^(@)C. The amount of heat required in calories to raise the temperature of the gas though the range (60 ^(@)C to 65^(@)C) at constant volume is (gamma = (C_(p))/( C_(v)) = 1.4)

70 calories of heat is required to raise the temperature of 2 mole of an ideal gas at constant pressure from 30^@C to 35^@C . The amount of heat required to raise the temperature of the same gas through the same range at constant volume is

310 J of heat is required to rise the temperature of 2 moles of an ideal gas at constant pressure from 25^(@)C to 35^(@)C . The amount of heat required to raise the temperature of the gas through the same range at constant volume, is

294 joules of heat is requied to rise the temperature of 2 mole of an ideal gas at constant pressure from 30^(@)C to 35^(@)C . The amount of heat required to rise the temperature of the same gas through the same range of temperature at constant volume (R=8.3 "Joules/mole"-K) is

70 calorie of heat is required to raise the temperautre of 2 mole of an ideal gas at constant pressure from 40^(@)C to 45^(@)C. Find the amount of heat required to raise the temperature of the same through the same range at constant volume (R = 2 cal/mol-K)

175 calories of heat is reuired to raise the temperature of 5 mol of an ideal gas at constant pressure from 20^@ C to 25 ^@ C the amount of heat required to raise the temperature of same gas from 20^@ C to 25^@ C at constant volume will be