Home
Class 11
CHEMISTRY
The equilibrium constant of the reactio...

The equilibrium constant of the reaction is 10 . Calculate the value of `DeltaG^(Ө)`, Given `R=8.314 JK^(-1) "mol"^(-1)`, T=300 K

Text Solution

Verified by Experts

`DeltaG^(Ө)`=-RT ln K =-2.303 RT log K
`R=8.314 JK^(-1) "mol"^(-1) `, T=300 K , K=10
`DeltaG^(Ө)=-2.303xx8.314JK^(-1) "mol"^(-1) xx (300 K) xx log 10`
`=-5527 "J mol"^(-1) =- 5.527 "kJ mol"^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • THERMODYNAMICS

    FULL MARKS|Exercise Textual Question Solved (MCQs)|25 Videos
  • THERMODYNAMICS

    FULL MARKS|Exercise Textual Question Solved|46 Videos
  • THERMODYNAMICS

    FULL MARKS|Exercise Additional Questions Solved (5-Mark Questions)|11 Videos
  • SOLVED PAPER 13 (UNSOLVED)

    FULL MARKS|Exercise PART-II|9 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The equilibrium constant for a reaction is one or more if DeltaG^Ө for it is less than zero.Explain .

The equilibrium constant of a reaction is 10, what will be the sign of DeltaG ? Will this reaction be the sign of DeltaG ? Will this reaction be spontaneous ?

The activation energy of a reaction is 225 K cal mol^(-1) and the value of rate constant at 40^(@)C " is" 1.8 xx 10^(-5) s^(-1) . Calculate the frequency factor , A.

A gas phase reaction has energy of activation 200 "kJ mol"^(-1) . If the frequency factor of the reaction is 1.6xx10^(13)s^(-1) . Calculate the rate constant at 600 K. (e^(-40.09)=3.8xx10^(-18)) .

The activation energy of a reaction is 22.5 k Cal mol^(-1) and the value of rate constant at 40^(@)C is 1.8xx10^(-5)s^(-1) . Calculate the frequency factor, A.

FULL MARKS-THERMODYNAMICS -In-Text Example Problems (Additional)
  1. Calculate the maximum % efficiency of thermal engine operating between...

    Text Solution

    |

  2. Calculate the entropy change in the system, and in the surroundings an...

    Text Solution

    |

  3. 1 mole of an ideal gas, maintained at 4.1 atm and at a certain tempera...

    Text Solution

    |

  4. Calculate the entropy change of process H(2)O((l))rarrH(2)O((g)) at 37...

    Text Solution

    |

  5. 30.4 KJ is required to melt one mole of sodium chloride . The entropy ...

    Text Solution

    |

  6. For the reaction N(2)O(5)(g)rarr 2NO(2)(g)+(1)/(2)O(2)(g), the value o...

    Text Solution

    |

  7. The boiling point of water at a pressure of 50 atm is 538 K.Compare th...

    Text Solution

    |

  8. The standard enthalpies of formation of SO2 and SO3 are -297 "kJ mol"...

    Text Solution

    |

  9. For the reaction at 298 K : 2A +B to C DeltaH="400 KJ mol"^(-1) , De...

    Text Solution

    |

  10. Calculate the heat of glucose and its calorific value from following d...

    Text Solution

    |

  11. Calculate the entropy change when 1 mole of ethanol is evaporated at 3...

    Text Solution

    |

  12. Calculate the entropy change of a process possessing DeltaH(t)=2090 J ...

    Text Solution

    |

  13. Calculate the standard enthalpy of formation of CH3OH((l)) from the fo...

    Text Solution

    |

  14. The equilibrium constant of the reaction is 10 . Calculate the value ...

    Text Solution

    |

  15. Calculate the entropy change in surroundings when 1 mol of H2O((l)) is...

    Text Solution

    |

  16. The enthalpy of formation of methane at constant pressure and 300 K is...

    Text Solution

    |

  17. Calculate Deltar G^Ө for conversion of oxygen to ozone , 3//2 O(2(g)) ...

    Text Solution

    |

  18. Under what condition, the heat evolved or absorbed in a reaction is eq...

    Text Solution

    |