Home
Class 12
CHEMISTRY
The uncertainty in the position of an el...

The uncertainty in the position of an electron `(mass = 9.1 xx 10^-28 g)` moving with a velocity of `3.0 xx 10^4 cm s^-1` accurate up to `0.001 %` will be
(Use `(h)/(4 pi)` in the uncertainty expression, where `h = 6.626 xx 10^-27 erg - s`)

A

`1.93` cm

B

`3.84` cm

C

`5.76` cm

D

`7.68` cm

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Given mass of an electron (m) ` = 9.1 xx 10^(-28) g`
Velocity of electron (v) ` =3 xx10^(4) cm//s`:
Accuray in velocity =` 0.001% = (0.001)/(100)`
Actual velocity of the electron
`(Delta V) = 3 xx 10^(4) xx (0.001)/(100) = 0.3 cm//s`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • STATES OF MATTER

    DISHA PUBLICATION|Exercise Exercise|104 Videos
  • SURFACE CHEMISTRY

    DISHA PUBLICATION|Exercise Exercise-2 :Concept Applicator|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Uncertainty in the position of an electron mass (9. 1 xx 10^(31) kg) moving with a velocity 300 ms^(-1) accurate uptp 0.001 % will be :

The uncertainty in the position of an electron moving with a velocity of 1 xx 10^4 cm s^-1 (accurate up to 0.011 % ) will be :

The uncertainty in the position of an electron moving with a velocity of 3xx10^(4) cm sec^(-1) accurate up to 0.011 %

Calculate the uncertainty in the position of an electron if the uncertainty in its velocity is 5.77xx10^(5) m s^(-1) .

Calculate the wavelenght associated with a H-atom (mass = 1.676 xx 10^(-27) kg) moving with velocity of 8.0 xx 10^2 cm s^(-1) .

The Uncertainty in the position of an electron (mass=9.1times10^(-31)kg) moving with a velocity (663)/(314times91)ms^(-1) ,accurate upto 0.001% is X times10^(3)m , then what is the value of X ?,[( h=6.63times10^(-34)Js) ], (pi=3.14)

Uncertainty in position of a 0.25 g particle is 10^-5 . Uncertainty of velocity is (h = 6.6 xx 10^-34 J s) .

DISHA PUBLICATION-STRUCTURE OF ATOM-Exercise
  1. The energy of a photon is given as, Delta E/atom = 3.03 xx 10^(-19)J "...

    Text Solution

    |

  2. The value of Planck's constant is 6.63 xx 10^(-34)Js. The velocity of ...

    Text Solution

    |

  3. The uncertainty in the position of an electron (mass = 9.1 xx 10^-28 g...

    Text Solution

    |

  4. Wave length associated with electron motion

    Text Solution

    |

  5. The de-Broglie wavelength associated with a particle of mass 10^-6 kg ...

    Text Solution

    |

  6. The momentum ("in" kg-m//s) of photon having 6 MeV energy is :

    Text Solution

    |

  7. When electronic transition occurs from higher energy state to lowe...

    Text Solution

    |

  8. Which of the following statement concerning concerning probabilit...

    Text Solution

    |

  9. The angular momentum of d electron is

    Text Solution

    |

  10. The value of Planck's constant is 6.63 xx 10^(-34)Js. The velocity of ...

    Text Solution

    |

  11. If uncertainty in position and momentum are equal then uncertainty in ...

    Text Solution

    |

  12. Which of the following statement is worong about photon ?

    Text Solution

    |

  13. Excited hydrogen atom emits light in the ultraviolet region at 2.47xx ...

    Text Solution

    |

  14. Photons of minimum energy 496k,J. mol^(-1) are needed to an atoms. Cal...

    Text Solution

    |

  15. Which of the following sets of quantum numbers could represent the las...

    Text Solution

    |

  16. Suppose the universe were different than it is and that the electron s...

    Text Solution

    |

  17. Which orbital of the following is lower in energy in a many electron a...

    Text Solution

    |

  18. Calculate the minimum and maximum number of electrons which may have m...

    Text Solution

    |

  19. The total number of electrons that can be accommodated in all orbitals...

    Text Solution

    |

  20. For which one of the following sets of four quantum numbers, an electr...

    Text Solution

    |