Home
Class 12
CHEMISTRY
U^(235) + n^(1)rarr fission product + ne...

`U^(235) + n^(1)rarr` fission product + neutron + 3.2`xx 10^(-11)j`. The energy released , when 1g of `u^(235)` finally undergoes fission , is

A

`12.75 xx 10^(8) kJ`

B

`18.60 xx 10^(9) kJ`

C

`8.21 xx 10^(7) kJ`

D

`6.55 xx 10^(6) kJ`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`1g U-235 = (6.023 xx 10^(23))/(235)` atoms
`:.` Energy released `= 3.2 xx 10^(-11) xx (6.023 xx 10^(23))/(235) J`
`= 8.21 xx 10^(1) J = 8.2 xx 10^(7) kJ`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • NUCLEAR CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (Only one choice correct answer)|18 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise JEE SECTION (More than one choice correct answer)|11 Videos
  • NUCLEAR CHEMISTRY

    ERRORLESS |Exercise Ordinary Thinking (Isotopes-Isotones and Nuclear isomers)|34 Videos
  • NITROGEN CONTAINING COMPOUNDS

    ERRORLESS |Exercise JEE (ADVANCED) 2018 MORE THAN ONE CHOICE CORRECT ANSWER|1 Videos
  • ORES, MINERALS AND METALLURGICAL EXTRACTION

    ERRORLESS |Exercise JEE ANSWER TPYE QUESTION (JEE Advanced) 2018) Numeric answer type question|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The enegry released per fission of .^(235)u is nearly

How much energy is released when 2 mole of U^(235) is fission :

The ._(92)^(235)U absorbs a slow neutron (thermal neutron) & undergoes a fission represented by (i) The energy release E per fission. (ii) The energy release when 1g of ._(92)^(236)U undergoes complete fission. Given : ._(92)^(235)U = 235.1175 am u (atom), ._(56)^(141)Ba = 140.9577 am u (atom), ._(36)^(92)Kr = 91.9264 am u (atom), ._(0)^(1)n = 1.00898 am u .

The ._(92)U^(235) absorbs a slow neturon (thermal neutron) & undergoes a fission represented by ._(92)U^(235)+._(0)n^(1)rarr._(92)U^(236)rarr._(56)Ba^(141)+_(36)Kr^(92)+3_(0)n^(1)+E . Calculate: The energy released when 1 g of ._(92)U^(235) undergoes complete fission in N if m=[N] then find (m-2)/(5) . [N] greatest integer Given ._(92)U^(235)=235.1175"amu (atom)" , ._(56)Ba^(141)=140.9577 "amu (atom)" , ._(36)r^(92)=91.9263 "amu(atom)" , ._(0)n^(1)=1.00898 "amu", 1 "amu"=931 MeV//C^(2)

When ._92 U^235 undergoes fission, 0.1 % of its original mass is changed into energy. How much energy is released if 1 kg of ._92 U^235 undergoes fission ?

The energy released by fission of one U^(235) atom is 200 MeV. Calculate the energy released in kWh, when one gram of uranium undergoes fission.

When 1 gm of U^(235) is completely annihilated energy liberated is E_(1) and when 1 gm of U^(235) completely undergoes fission the energy liberated is E_(2) , then

(a) What is the major hurdle in the generation of electrical energy from nuclear fusion ? (b) What is the amount of energy released when 1 atom of _92^235 U undergoes fission ?

In a nuclear reactor, the number of U^(235) nuclei undergoing fissions per second is 4xx10^(20). If the energy releases per fission is 250 MeV, then the total energy released in 10 h is (1 eV= 1.6xx10^(-19)J)

ERRORLESS -NUCLEAR CHEMISTRY -Critical Thinking (Objective question)
  1. U^(235) + n^(1)rarr fission product + neutron + 3.2xx 10^(-11)j. The e...

    Text Solution

    |

  2. The half life of ""(6)C""^(14), if decay constant 6.31xx10^(-4) is

    Text Solution

    |

  3. half life of radium is 1580 years. Its average life will be

    Text Solution

    |

  4. The half-life of a radioactive isotope is 3 hours. The value of its di...

    Text Solution

    |

  5. A radioactive element with half-life 6.5 hr has 48 xx 10^(19) atoms. N...

    Text Solution

    |

  6. Percentage of a radioactive element decayed after 20 s when half-life ...

    Text Solution

    |

  7. Which metal Aprons are worn by radiographer to protect him from radiat...

    Text Solution

    |

  8. The missing particle in the reaction, .(92)^(235)U + .(0)^(1)n rarr .(...

    Text Solution

    |

  9. Sulphur 35(34,96903 amu) emits a beta- particles but no gamma-rays. Th...

    Text Solution

    |

  10. Number of alpha- particles emitted per second by a radioactive element...

    Text Solution

    |

  11. The half-life of 1 g of radioactive sample is 9 hour. The radioactive ...

    Text Solution

    |

  12. A woord specimen from an archeological centre shows a .(6)^(14)C activ...

    Text Solution

    |

  13. The activity of carbon-14 in a piece of ancient wood is only 12.5 % . ...

    Text Solution

    |

  14. The radium and uranium atoms in a sample of uranium mineral are in the...

    Text Solution

    |

  15. A radioactive nuclide X decays at the rate of 1.00 xx 10^(5) disintegr...

    Text Solution

    |

  16. Which one of the following statement is not correct

    Text Solution

    |

  17. The half-life of a radioactive isotope is 3 hour. IF the initial mass ...

    Text Solution

    |

  18. A radioactive sample has a half life 1500 years. A sealed tube conatai...

    Text Solution

    |

  19. 8 grams of a radioactive substance is reduced to 0.5 g after 1 hour ....

    Text Solution

    |

  20. (15)/(16)th of a radioactive sample decays in 40 days. Half-life of th...

    Text Solution

    |