Home
Class 11
CHEMISTRY
4.5g of urea (molar mass = 60g "mol"^(-1...

4.5g of urea (molar mass = 60g `"mol"^(-1)`) are dissolved in water and solution is made to 100 ml in a volumetric flask. Calculate the molarity of solution.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of Urea = 4.5 g
Moles of Urea `=("Mass ")/( "Molar Mass ")=(4.5g)/(60 g " mol "^(-1))`
`=0.075` mol
Volume of Solution = 1000 ml =`(100)/(1000)L`
`=0.1 L`
Molarity of Solution =`(" Mass of solute in g")/("Volume of Solution in litres ")`
`=(0.075)/(0.12) " mol " = 0.75`M
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL CALCULATION

    NCERT GUJARATI|Exercise PROBLEM|4 Videos
  • CHEMICAL CALCULATION

    NCERT GUJARATI|Exercise EXAMPLE|3 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    NCERT GUJARATI|Exercise Questions(E. Explain briefly on the following)|1 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM - I

    NCERT GUJARATI|Exercise Questions(E. Explain briefly on the following)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 100 cm^(3) solution is prepared by dissolving 2g of NaOH in water. Calculate the normality of the solution.

A 5.25% solution of a substance is isotonic with a 1.5% solution of urea (molar mass = 60g mol^(-1) ) in the same solvent. If the densities of both the solutions are assumed to be equal to 1.0 g cm^(-3) , molar mass of the substance will be:

3.0 molal NaOH solution has a density of 1.110 g//mL . The molarity of the solution is: