Home
Class 11
CHEMISTRY
Calculate the molality of an aqueous sol...

Calculate the molality of an aqueous solution containing 3.0g of urea (mol.mass=60) in 250g of water.

Text Solution

Verified by Experts

Mass of solute = 3.0 g
Moles of solute `=( " Mass of solute ")/(" Molar mass ")`
` = (3.0g )/( 60 g " mol "^(-1))`= 0.05 mol
Mass of Solvent = 250 g
`= (250)/(1000) = 0.25 kg `
Molality of solution `= (" Moles of solute ")/(" Mass of Solvent in kg . ")`
`= (0.05 Mol )/( 0.25 kg ) =0.2 `m
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL CALCULATION

    NCERT GUJARATI|Exercise PROBLEM|4 Videos
  • CHEMICAL CALCULATION

    NCERT GUJARATI|Exercise EXAMPLE|3 Videos
  • CHEMICAL BONDING

    NCERT GUJARATI|Exercise Questions(E. Explain briefly on the following)|1 Videos
  • CHEMICAL EQUILIBRIUM - I

    NCERT GUJARATI|Exercise Questions(E. Explain briefly on the following)|2 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Calculate the molality of a solution containing 20g of sodium hydroxide (NaOH) in 250g of water ? .

Calculate the molality of a solution by dissolving 0.850g of ammonia ( NH_3 ) in 100g of water.

The density of a solution prepared by dissolving 120 g of urea (mol. Mass=60 u) in 1000 g of water is 1.15 g/mL. The molarity if this solution is

The molality of aqueous solution of any solute having mole fraction 0.25 is

Calculate the normality of solution containing 3.15 g of hydrated oxalic acid (H_2C_2O_4. 2H_2O) in 250 ml of solution ( Mol. Mass = 126).

What is the freezing point of solution containing 3g of a non-volatile solute in 20g of water. Freezing point of pure water is 273K, K_(f) of water = 1.86 Kkg/mol. Molar mass of solute is 300 g/mol. T^(@)-T=K_(f)m