Home
Class 12
CHEMISTRY
A first order reaction is 50% completed ...

A first order reaction is 50% completed in 40 minutes at 300 K and in 20 minutes at 320 K. Calculate the activation energy of the reaction.
[Given : `log 2=0.3010, log 4=0.6021, R=8.314 JK^(-1)"mol"^(-1)`]

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
27663.7J
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • CHEMICAL KINETICS

    U-LIKE SERIES|Exercise SELF ASSESSMENT TEST (SECTION D)|1 Videos
  • CHEMICAL KINETICS

    U-LIKE SERIES|Exercise SELF ASSESSMENT TEST (SECTION A) (MULTIPLE CHOICE QUESTIONS) |7 Videos
  • CBSE EXAMINATION PAPER 2020 (CODE No.56/4/1)

    U-LIKE SERIES|Exercise SECTION -D|3 Videos
  • CHEMISTRY IN EVERYDAY LIFE

    U-LIKE SERIES|Exercise LONG ANSWER QUESTIONS - I|21 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A first order reaction is 50% completed in 40 minutes at 300 K and in 20 minutes at 320 K. Calculate the activation energy of the reaction . (Given : log 2 = 0.3010 , log 4 = 0.6021 , R = 8.314 J K^(-1) mol^(-1) ) .

A first order reaction is 50% complete in 20 minutes. What is its rate constant?

A first order reaction is 50% completed in 20 minutes at 27^(@)C and in 5 min at 47^(@)C . The energy of activation of the reaction is

A first order reaction is 50% complete in 25 minutes at 350 K. Calculate activation energy of the reaction.

At 100 K, a reaction is 30% complete in 10 minutes, while at 200 K, 30% is complete in 5 minutes . The activation energy of the reaction is :