Home
Class 12
PHYSICS
The stopping potential V(0) (in volt) a...

The stopping potential `V_(0)` (in volt) as a function of frequency (v) for a sodium emitter, is shown in the figure. The work function of sodium, from the data plotted in the figure, will be:
(Given : Planck’s constant)
`(h) = 6.63 xx10^(-34)Js" electron charge "e=1.6xx10^(-19)C`)

A

1.95 eV

B

2.12 eV

C

1.66 eV

D

1.82

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
C

`W=hv_(0)=6.63xx10^(-34)xx10^(14)xx4J`
`W=6.63xx10^(20)Jxx4=(4xx6.63xx10^(-20))/(1.6xx10^(-19))eV=1.66eV`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • JEE MAIN REVISION TEST- 16

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS (SECTION 2)|5 Videos
  • JEE MAIN REVISION TEST 8 (2020)

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS (SECTION 2)|5 Videos
  • JEE MAIN REVISION TEST- 24

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise PHYSICS ( SECTION - 2)|5 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

the stopping potential V_(o) (in volt) as a function of frequency (v) for a soidum emitter, is shown in the figure. The work function of sodium from the data plotted in the figure. Will be: [ given plank's constant (h)=6.63xx10^(-34)Js , electron charge e=1.6xx10^(-19)C )

The wavelength of th first spectral line of sodium 5896 Å . The fisrt excitation potential of sodium atomm will be (Planck's constant h=6.63xx10^(-34) J-s)

A student performs an experiment on photoelectric effect using two materials A and B. A plot of stopping potential (V_(0)) vs freqency (v) is as shown in the figure. The value of h obtained from the experiment for both A and B respectively is (Given electric charge of an electron =1.6xx10^(-19)C)

Calculate the energy in joule corresponding to light of wavelength 45 nm : ("Planck's constant "h=6.63 xx 10^(-34)" Js: speed of light :"c =3 xx 10^8 "ms"^(-1)) .

What is the number of significant figures in Avogadro's number (6.0 xx 10^(23)) and Planck's constant (6.62 xx 10^(-34) J s) .

The electric field of certain radiation is given by the equation E = 200 {sin (4pi xx 10^10)t + sin(4pi xx 10^15)t} falls in a metal surface having work function 2.0 eV. The maximum kinetic energy (in eV) of the photoelectrons is [Plank's constant (h) = 6.63 xx 10^(-34)Js and electron charge e = 1.6 xx 10^(-19)C]

A 2 mW laser operates at a wavelength of 500 nm. The number of photons that will be emitted per second is: [Given Planck’s constant h = 6.6 xx 10^(-34)Js , speed of light c = 3.0 xx 10^(8) m//s ]

When an electron in hydrogen atom is excited, from its 4 th to 5 th stationary orbit, the change in angular momentum of electron is (Planck's constant: h = 6.6 xx 10^(-34) J-s )

Work function of sodium is 2.3 eV. Does sodium show photoelectric emission for orange light (lambda=6800Å) ? Given h=6.63xx10^(-34)Js