Home
Class 12
CHEMISTRY
Given E(Cr^(3+)//Cr)^(@)= 0.72V, E(Fe^(2...

Given `E_(Cr^(3+)//Cr)^(@)= 0.72V`, `E_(Fe^(2+)//Fe)^(@)=-0.42V`. The potential for the
`cell Cr|Cr^(3+)(0.1M)||Fe^(2+) (0.01M)`| Fe is :

A

0.26V

B

0.399V

C

-0.339

D

-0.26V

Text Solution

AI Generated Solution

To solve the problem, we need to calculate the cell potential (E_cell) for the electrochemical cell given the standard reduction potentials for chromium and iron. Here’s a step-by-step breakdown of the solution: ### Step 1: Identify the half-reactions and their standard potentials We have the following standard reduction potentials: - For chromium: \( E^\circ_{Cr^{3+}/Cr} = 0.72 \, V \) - For iron: \( E^\circ_{Fe^{2+}/Fe} = -0.42 \, V \) ### Step 2: Determine the anode and cathode ...
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Advanced (Archive)|76 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise FUNDAMENTAL|50 Videos
  • ELECTROCHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise Level-2|65 Videos
  • CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND PERIODICITY IN PROPERTIES

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE ADVANCE (ARCHIVE)|30 Videos
  • ENVIRONMENTAL CHEMISTRY

    VMC MODULES ENGLISH|Exercise JEE Main (Archive)|39 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

Given E_(Cr^(3+)//cr)^@ =- 0.72 V, E_(Fe^(2+)//Fe)^@ =- 0.42 V . The potential for the cell Cr | Cr^(3+) (0.1 M) || FE^(2+) (0.01 M) | Fe is .

Given : E_(Fe^(3+)//Fe)^(@) = -0.036V, E_(FE^(2+)//Fe)^(@)= -0.439V . The value of electrode potential for the change, Fe_(aq)^(3+) + e^(-)rightarrow Fe^(2+) (aq) will be :

Calculate E_(cell) for Cr|Cr^(3+)(0.04M)||Cr^(3+)(1M)|Cr :

Reduction potential for the following half-cell reaction are Zn rarr Zn^(2+)+2e^(-),E_(Zn^(2+)//Zn)^(@) = -0.76V Fe rarr Fe^(2+)+2e^(-),E_(Fe^(2+)//Fe)^(@) = -0.44V The emf for the cell reaction Fe^(2+) + Zn rarr Zn^(2+)+Fe will be

What is the potential for the cell Cr|Cr^(3+)(0.1M)||Fe^(2+)(0.01M)|Fe E^(@)Cr^(3+)// Cr=-0.74V , E^(@)Fe^(2+)//Fe=-0.44V

If E_(Fe^(3+)//Fe)^(@) and E_(Fe^(2+)//Fe)^(@) are -0.36 V and 0.439 V respectively, then value of E_(Fe^(3+)//Fe^(2+))^(@) is

E^(@) of Fe^(2 +) //Fe = - 0.44 V, E^(@) of Cu //Cu^(2+) = -0.34 V . Then in the cell

Consider the following E^(@) values E^(@) values E_(Fe^(3+)//Fe^(2+))^(@)= 0.77v , E_(Sn^(2+)//Sn)^(@) = -0.14 under standard condition the potential for the reaction Sn_(s)+ 2Fe^(3+)(aq)rightarrow 2Fe^(2+)(aq) + Sn^(2+) (aq) is :

Consider the following E^@ values . E_(Fe^(3+)//Fe^(2+)^@ = + 0.77 V , E_(Sn^(2+)//Sn)^@=- 0.14 V The E_(cell)^@ for the reaction , Sn (s) + 2Fe^(3+)(aq) rarr 2 Fe^(2+)(aq)+ Sn^(2+)(aq) is ? (a) -0.58 V (b) -0.30 V (c) +0.30V (d) +0.58 V

If E_(Fe^(2+))^(@)//Fe = -0.441 V and E_(Fe^(3+))^(@)//Fe^(2+) = 0.771 V The standard EMF of the reaction Fe+2Fe^(3+) rarr 3Fe^(2+) will be:

VMC MODULES ENGLISH-ELECTROCHEMISTRY-JEE Main (Archive)
  1. The cell, Zn | Zn^(2+) (1M) || (1M) | Cu (E(cell)^(@) = 1.10V), was wa...

    Text Solution

    |

  2. The equivalent conductances of two strong electrolytes at infinite dil...

    Text Solution

    |

  3. Given E(Cr^(3+)//Cr)^(@)= 0.72V, E(Fe^(2+)//Fe)^(@)=-0.42V. The potent...

    Text Solution

    |

  4. In a fuel cell, methanol is used as fuel and oxygen gas is used as an ...

    Text Solution

    |

  5. Given : E(Fe^(3+)//Fe)^(@) = -0.036V, E(FE^(2+)//Fe)^(@)= -0.439V. The...

    Text Solution

    |

  6. The Gibbs energy for the decomposition of Al(2)O(3) at 500^(@)C is as ...

    Text Solution

    |

  7. The reduction potential of hydrogen half cell will be negative if :

    Text Solution

    |

  8. The standard reduction potentials for Zn^(2+)//Zn, Ni^(2+)//Ni, and Fe...

    Text Solution

    |

  9. Use the data given in Q.8 and find out which of the following is the ...

    Text Solution

    |

  10. Given below are half-cell reaction: Mn^(2+)+2e^(-) rarr Mn,, E^(@) =...

    Text Solution

    |

  11. The equivalent conductance of NaCl at concentration C and at infinite...

    Text Solution

    |

  12. Resistance of 0.2 M solution of an electrolyte is 50Omega . The specif...

    Text Solution

    |

  13. Two Faraday of electricity is passed through a solution of CuSO(4). Th...

    Text Solution

    |

  14. A variable, opposite external potential(E(ext) is applied to the ce...

    Text Solution

    |

  15. At 298 K, the standard reduction potentials are 1.51 V for MnO(4)^(-) ...

    Text Solution

    |

  16. Galvanization is applying a coating of:

    Text Solution

    |

  17. Oxidation of succinate ion produces ethylene and carbon dioxide gases....

    Text Solution

    |

  18. Identify the correct statement.

    Text Solution

    |

  19. What is the standard reducing potential (E^(@)) for Fe^(3+)to Fe? (Gi...

    Text Solution

    |

  20. What is the standard reduction potential (E^(@)) for Fe^(3+) to Fe? ...

    Text Solution

    |