Home
Class 11
CHEMISTRY
0.4 gm of an organic compound was treate...

0.4 gm of an organic compound was treated according to Kjeldahl's method. The ammonia evolved was absorbed in 50 ml or `0.5MH_3PO_3`. The residual acid required 30 ml of `0.5MCa(OH)_2` Find the percentage of `N_2` in the compound.

Text Solution

Verified by Experts

Here `H_3PO_3` is dibasec (i.e., `n=2)`
The nomalities of `H_3PO_3=Mxxn=0.5xx2=1N`.
mEq. Of `H_3PO_3=50xx0.5xx2=50`
mEq. Of `Ca(OH)_2=30xx0.5xx2=30`
Exess of acid used to neutraloise `NH_3=50-30=20`
percentage of `N_2`
`=(1.4xxmEq." of acid used to n eutralise "NH_3)/("weight of compound")`
`=(1.4xx20)/(0.4)=70%`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise SOLVED EXAMPLES|17 Videos
  • PURIFICATION OF ORGANIC COMPOUNDS AND QUALITATIVE AND QUANTITATIVE ANALYSIS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Subjective Type|11 Videos
  • PERIODIC CLASSIFICATION OF ELEMENTS AND GENERAL INORGANIC CHEMISTRY

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Exercises (Archives )Subjective|4 Videos
  • REDOX REACTIONS

    CENGAGE CHEMISTRY|Exercise Archives (Integers)|1 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

0.50 gm of an organic compound was treated according to Kjeldahl's meghod. The ammonia evolved was absorbed in 50 ml of 0.5 MH_2SO_4 . The residual acid required 60 ml of (M)/(2)NaOH solution. Find the percentage of nitrogen in the compound.

A sample of 0.50 gm of an organic compound was treated according to Kjeldahl's method the smmonia evolved was absorbed in 50 ml of 0.5MH_2SO_4 . The residual acid required 60 cm of 0.5M solution of NaOH for neutralisation. Find the percentage composition of nitrogen in the compound.

A sample of 0.50 g of an organic compound was treated according to Kjeldahl's method. The ammonia evolved was absorbed in 50 mL of 0.5 M H_(2)SO_(4) . The residual acid required 60 mL of 0.5 M solution of NaOH for neutralization. Find the percentage composition of nitrogen in the compound. Strategy: Step 1 . Convert molarity into normality using the relation Normality (N) = n xx Molarity (M) where n factor is either the acidity of base or basicity of acid. Step 2 . Calculate the milliequivalents of NaOH which is equal to the milliequivalents of unreacted H_(2)SO_(4) . Step 3 . Calculate the milliequivalents of total H_(2)SO_(4) and subtract the milliequivalents of unreacted H_(2)SO_(4) to get the milliequivalents of NH_(3) evolved. Step 4 . Calculate the equivalents of NH_(3) , moles of NH_(3) , and moles of N . Step 5 . Calculate the mass of N in the organic compound. Step 6 . Finally, calculate % of N or directly apply Eq. (13.8) or (13.9) to get the % of N in the organic compound.

0.50 g of an organic compound was Kjeldahlised and the NH_(3) evolved was absorbed in50 ml of 0.5 M H_(2)SO_(4) . The residual acid required 60cm^(3) of 0.5 M NaOH . The percentage of nitrogen in the organic compound is