Home
Class 12
PHYSICS
Light of wavelength 4000 Å falls on a ph...

Light of wavelength `4000 Å` falls on a photosensitive metal and a negative `2 V` potential stops the emitted electrons. The work function of the material ( in eV) is approximately `( h = 6.6 xx 10^(-34) Js , e = 1.6 xx 10^(-19) C , c = 3 xx 10^(8) ms^(-1))`

A

`1.1`

B

`2.0`

C

`2.2`

D

`3.1`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

Energy of incident light `E( eV) = (12375)/(4000) = 3.09 eV`
Stopping potential is `- 2V` so `K_(max) = 2 eV`
Hence by using `E = W_(0) + K_(max) rArr W_(0) = 1.09 ~~ 1.1` eV
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    A2Z|Exercise X-Rays|45 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    A2Z|Exercise Problems Based On Mixed Concepts|42 Videos
  • DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER

    A2Z|Exercise Photo Momentum Energy|30 Videos
  • CURRENT ELECTRICITY

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|29 Videos
  • ELECTRIC CHARGE, FIELD & FLUX

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|29 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The wavelength of most energetic X-rays emitted when a metal target is bombarded by 40 keV electrons, is approximately (h=6.62xx10^(-34)J-sec,1eV=1.6xx10^(-19)J,c=3xx10^(8)m//s) .

The threshold frequency for a photosensitive metal is 3xx10^(14)Hz . The work function of the metal is approximately equal to [h=6.66xx10^(-34)Js]

When light of wavelength 248 nm falls on a metal of threshold energy 3.0 eV, the de-Broglie wavelength of emitted electrons is "_________"Å (Round off to the Nearest Integer). [Use : sqrt3 = 1.73 , h - 6.63 xx 10 ^(-34) Js m _(c ) = 9.1 xx 10 ^(-31) kg , c =3.0 xx 10 ^(8) ms ^(-1) ,1eV = 1. 6 xx 10 ^(-19))]

If de Broglie wavelength of an electron is 0.5467 Å, find the kinetic energy of electron in eV. Given h=6.6xx10^(-34) Js , e= 1.6xx10^(-19) C, m_e=9.11xx10^(-31) kg.

Ultraviolet light by wavelength 200 nm is incident on the polished surface of Fe(Iron). The work function of the surface is 4.71 eV. What will be its stopping potential ? (h = 6.626xx10^(-34) J s, 1 eV = 1.6 xx10^(-19)J,)

A light of wavelength 5000 Å falls on a photosensitive plate with photoelectric work function 1.90 eV. Kinetic energy of the emitted photoelectrons will be (h = 6.63 xx 10^(-34)J.s)

An X-ray tube operates on 30 kV. What is the minimum wavelength emitted (h=6.6 xx10^(-34)Js,e=1.6xx10^(-19)"Coulomb",c=3xx10^(8)ms)

Light of wavelength 4000Å is incident on barium. Photoelectrons emitted describe a circle of radius 50 cm by a magnetic field of flux density 5.26xx10^-6 tesla . What is the work of barium in eV? Given h=6.6xx10^(-34)Js , e=1.6xx10^(-19)C, m_e=9.1xx10^(-31)kg.

X-rays of wavelength 0.82Å fall on a metal plate. Find the wavelength associated with photoelectron emitted. Neglect work function of the metal. Given c=3xx10^8 m//s h=6.63xx10^(-34)Js.

For given enegy, corresponding wavelength will be E = 3.03 xx 10^(-19) Joules (h = 6.6 xx 10^(-34) j X sec., C = 3 xx 10^(8) m/sec

A2Z-DUAL NATURE OF RADIATION AND MATTER-Photo Electric Effect
  1. The work function for tungsten and sodium are 4.5 eV and 2.3 eV respec...

    Text Solution

    |

  2. The work function of a metallic surface is 5.01 eV. The photo - electr...

    Text Solution

    |

  3. Light of wavelength 4000 Å falls on a photosensitive metal and a negat...

    Text Solution

    |

  4. When yellow light is incident on a surface , no electrons are emitted ...

    Text Solution

    |

  5. The photoelectric threshold of a certain metal is 3000A. If the radiat...

    Text Solution

    |

  6. A photocell stoops emission if it is maintained at 2 V negative potent...

    Text Solution

    |

  7. Assuming photoemission to take place , the factor by which the maximum...

    Text Solution

    |

  8. When a point source of light is at a distance of one metre from a phot...

    Text Solution

    |

  9. If the work function of a metal is 'phi' and the frequency of the inci...

    Text Solution

    |

  10. Light of wavelength lambda strikes a photo - sensitive surface and ele...

    Text Solution

    |

  11. Light of wavelength 5000 Å falls on a sensitive plate with photoelectr...

    Text Solution

    |

  12. If the work function of a photo - metal is 6.825 eV. Its threshold wav...

    Text Solution

    |

  13. Work function of a metal is 2.1 eV. Which of the waves of the followin...

    Text Solution

    |

  14. The frequency of incident light falling on a photosensitive metal plat...

    Text Solution

    |

  15. When light of wavelength 300 nm (nanometre) falls on a photoelectric e...

    Text Solution

    |

  16. Threshold wavelength for photoelectric effect on sodium is 5000 Å . It...

    Text Solution

    |

  17. What is the stopping potential when the metal with work function 0.6 e...

    Text Solution

    |

  18. The work functions for sodium and copper are 2 eV and 4 eV . Which of ...

    Text Solution

    |

  19. For intensity I of a light of wavelength 5000 Å the photoelectron satu...

    Text Solution

    |

  20. Light of frequency 8 xx 10^(15) Hz is incident on a substance of photo...

    Text Solution

    |