Light from a point source in air falls on a convex spherical glass surface `(mu = 1.5 and R = 20 cm)`. Calculate position of the image when the light source is at `1m` from the glass surface.
Text Solution
Verified by Experts
Here, `mu_(1) = 1` (for air), `mu_(2) = 1.5` (for glass), `R = + 20 cm, u =-m = -100 cm, v = ?` As refraction occurs from rarer to denser medium, therefore `-(mu_(1))/(u) + (mu_(2))/(v) = (mu_(2) - mu_(1))/(R )` `-(1)/(-100) + (1.5)/(v) = (1.5 - 1)/(20) = (1)/(40)` `(3)/(2v) = (1)/(40) - (1)/(100) = (5 - 2)/(200) = (3)/(200)` `v = 100 cm` `:.` Image is formed at `100 cm` from the pole of the surface in the direction of incidence of light.
Topper's Solved these Questions
OPTICS
PRADEEP|Exercise Very short answer question|5 Videos
OPTICS
PRADEEP|Exercise very short answer questions|1 Videos
(i) Device the mathematical n between refractive indices n_(1) and n_(2) of two radii and radius of curvature R for refraction at a convex shperical surface. Consider the object to be a point since lying on the principal axis in rarer medium of refractive index n_(1) and a real image formed in the denser medium of refractive index n_(2) . Hence, derive lens marker's formula. (ii) Light from a point source in air falls on a convex spherical glass surface of refractive index 1.5 and radius of curvature 20cm . The distance of light source from the glass surface is 100cm . At what position is the image formed ?
Light from a point source in air falls on a spherical glass surface mu = 1.5 and R = 20 cm . The image is formed at a distance of 100 cm from the glass surface in the direction of incident light. Calculate the object distance from the centre of curvature of the spherical surface.
Light from a point source in air falls on a spherical glass surface. If mu = 1.5 , and radius of curvature = 20 cm , the distance of light source from the glass surface is 100 cm , at what position will the image be formed ? (NCERT Solved Example)
Light from a point source in air falls on a spherical glass surface. If mu = 1.5 , and radius of curvature = 20 cm , the distance of light source from the glass surface is 100 cm , at what position will the image be formed ? (NCERT Solved Example)
From a point source a light falls on a spherical glass surface ( mu = 1.5 and radius of curvature = 10 cm ). The distance between point source and glass surface is 50 cm . The position of image is
A small point objects is placed in air at a distance of 60 cm from a convex spherical refractive surface of mu = 1.5 . If radius of curvature of spherical surface is 25 m , calculate the position of the image and the power of the refracting surface.
A small LED, emitting light is placed at x distance above a spherical glass of refractive index 1.5 and radius of curvature 30 cm. The image of the LED is formed at a distance of 150 cm away from the surface of sphere along the direction of incident light. Calculate the distance between LED light and the surface of spherical glass.