Home
Class 11
CHEMISTRY
A 25 watt bulb emits monochromatic yello...

A 25 watt bulb emits monochromatic yellow light of wavelength of ` 0. 57 mu` m. Calculate the rate of emission of quanta per second .

A

`5.89 xx 10^15 sec^-1`

B

`7.28 xx 10^17 sec^-1`

C

`5 xx 10^(10)- sec^-1`

D

`7.18 xx 10^-19 sec^-1`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
D

(d) Let `n` quanta are evolved per sec
`n[(hc)/(lamda)] = 25 J sec^-1`
`n (6.626 xx 10^-34 xx 3 xx 10^8)/(0.57 xx 10^-6) = 25`.
`n= 7.18 xx 10^(-19)sec^(-1)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • ATOMIC STRUCTURE

    A2Z|Exercise Bohr'S Model|34 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    A2Z|Exercise Hydrogen Spectrum|35 Videos
  • ATOMIC STRUCTURE

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos
  • CHEMICAL BONDING AND MOLECULAR STRUCTURE

    A2Z|Exercise Section D - Chapter End Test|30 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A 100 watt bulb emits monochromatic light of wavelength 400 nm. Calculate the number of photons emitted per second by the bulb.

A 100 watt bult emits monochromatic light of wavelength 400 nm. Calcualte the number of photons emitted per second by the bulb.

A 50 watt bulb emits monochromatic red light of wavelength of 795 nm. The number of photons emitted per second by the bulb is x xx 10^20 . The value of x is _______. (Nearest integer) [Given : h = 6.63 xx 10^(-34) Js and c = 3.0 xx 10^8 ms^(-1) ]

A 50 watt bulb emits monochromatic red light of wavelength of 795 nm. The number of photons emitted per second by the bulb is x xx 10^20 . The value of x is _______. (Nearest integer) [Given : h = 6.63 xx 10^(-34) Js and c = 3.0 xx 10^8 ms^(-1) ]

A 100 W point source emits monochromatic light of wavelength 6000 A Calculate the total number of photons emitted by the source per second.

A 100 watt buble emits monochromatic light of wavelength 400 nm. Then the number of photons emitted per seccond by the buble is nearly -

A2Z-ATOMIC STRUCTURE-Electromagnetic Wave Theory, Plank Quantum Theory And Photoelectric Effect
  1. A 25 watt bulb emits monochromatic yellow light of wavelength of 0. 5...

    Text Solution

    |

  2. One molecule of a substance absorbs one quantum of energy. The energy ...

    Text Solution

    |

  3. The wave number of a spectral line is 5 xx 10^5 m^-1. The energy corre...

    Text Solution

    |

  4. The ratio of energy of photon of lambda = 2000 Å to that of lambda = 4...

    Text Solution

    |

  5. The photons of light having a wavelength 4000 Å are necessary to provi...

    Text Solution

    |

  6. The wavelngth fo a spectrl line for an electronic transition is invers...

    Text Solution

    |

  7. A photon of wavelength 300 nm is absorbed by a gas and then reemitted ...

    Text Solution

    |

  8. Suppose 10^17 J of energy is needed by the interior of human eye to se...

    Text Solution

    |

  9. Photoelectric emission is observed from a surface for frequencies v1 a...

    Text Solution

    |

  10. Which of the following is not a characteristic of plack's quantam t...

    Text Solution

    |

  11. The work function of a metal is 4.0 eV. If the metal is irradiated wit...

    Text Solution

    |

  12. What is the wavelength of the radiation with photon energy which is th...

    Text Solution

    |

  13. Wavelength of radio waves is.

    Text Solution

    |

  14. A certain radio station broadcasts on a frequency of 980 kHz (kilohert...

    Text Solution

    |

  15. Which of the following is not correct according to Planck's quantum th...

    Text Solution

    |

  16. If the threshold wavelength (lambda(0)) for ejection of electron from...

    Text Solution

    |

  17. The kinetic energy of the electron emitted when light of frequency 3.5...

    Text Solution

    |

  18. Light of wavelength lambda shines on a metal surface with initail X an...

    Text Solution

    |

  19. Ultraviolet light of 6.2 eV falls on an aluminium surface (work functi...

    Text Solution

    |

  20. The energy difference between two electronic states is 46.12 "kcal"//"...

    Text Solution

    |