Home
Class 11
CHEMISTRY
A compound contains 4.07% H, 24.27% C, a...

A compound contains `4.07% H, 24.27% C`, and `71.65% Cl`. If its molar mass is `98.96`, the molecular formula will be

A

`C_(2) H_(4) Cl_(2)`

B

`CH_(2) Cl`

C

`C_(3) H_(6) H_(3)`

D

`C_(4) H_(8) Cl_(4)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
A

`n_(H) = (4.07g)/(1.008g mol^(-1)) = 4.04`
`n_(C) = (24.27g)/(2.01g mol^(-1)) = 2.02`
`n_(Cl) = (71.65g)/(31.45g mol^(-1)) = 2.02`
Dividing by the smallest number, we get
`(4.04)/(2.02) : (2.02)/(2.02) : (2.02)/(2.02)` `= 2 : 1 : 1`
`:. EF` is `CH_(2) Cl` and `EFM` is `(12.01 + 2 xx 1.008 + 35.45 )`
`= 49.48 u`
`n = (MM)/(EFM) = (98.96u)/(49.48u) = 2`
`:. MF = 2xx FE = 2(CH_(2) Cl) = C_(2) H_(4) Cl_(2)`
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 18|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 19|4 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 16|5 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

A compound contains 4.07% hydrogen, 24.27% carbon and 71.65% chlorine. Its molar mass is 98.96 g. What are its empirical and molecular formulas?

A compound contains 4.07 % hydrogen, 24.27% carbon and 71.65% chlorine. Its molecular mass is 98.96. What are its empirical and molecular formulae ?

A compound contains 4.2% hydrogen, 24.2% carbon and 71.6% chlorine by mass. Its molar mass is 98.96 gm//mol . Empirical formula of compound is :

An organic compound containing oxygen, carbon, Hydrogen and nitrogen contains 20% C, 6.7% H and 46.67% N. Its molecular weight was found to be 60. The molecular formula of the compound is

A compound contains 69.5% oxygen and 30.5% nitrogen and its molecule weight is 92. The molecular formula of the compound will be -