Home
Class 11
CHEMISTRY
Determine the empirical formula (EF) of ...

Determine the empirical formula `(EF)` of the oxide of chomium containing `68.4% Cr` by mass.

A

`Cr O_(3)`

B

`Cr_(2) O_(3)`

C

`Cr O_(5)`

D

`Cr_(3) O_(4)`

Text Solution

Verified by Experts

The correct Answer is:
B

`n_(Cr) = (68.4g)/(52g mol^(-1)) = 1.32, n_(O) = (31.6g)/(16g mol^(-1)) = 1.98`
`(n_(Cr))/(n_(O)) = (1.32)/(1.98) = (132)/(198) = (2xx66)/(3xx66) = (2)/(3)`
`:. EF` is `Cr_(2) O_(3)`.
Promotional Banner

Topper's Solved these Questions

  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 17|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 18|2 Videos
  • SOME BASIC CONCEPTS OF CHEMISTRY

    R SHARMA|Exercise Follow-up Test 15|3 Videos
  • REDOX REACTIONS

    R SHARMA|Exercise Archives|29 Videos
  • STATES OF MATTER

    R SHARMA|Exercise ARCHIVES|41 Videos

Similar Questions

Explore conceptually related problems

The atomic mass of a metal M is 56, then the empirical formulae of its oxide containing 70% metal

Determine the empirical formula of an oxide of iron which has 69.9% iron and 30.1% oxygen by mass. (Atomic mass : Fe = 55.85 amu, O = 16.00 amu).

Detennine the empirical formula of an oxide of iron which has 69.9% iron and 30.1% dioxygen by mass.

Assuming the atomic mass of a metal M to be 56, calculate the empirical formula of its oxide containing 70.0% M.

Determine the empirical formula of a compound having percentage composition as : Iron = 20% , sulphur = 11.5% , oxygen = 23.1% and water molecules = 45.4% -(At. mass of Fe = 56, S = 32)